Powstał Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS

Izba Dyscyplinarna zdecydowała. Sędzia Morawiec dalej ma immunitet

– „Impulsem do powołania Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS jest zagrożenie niezawisłości sędziów i niezależności sądów, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych” – napisali przedstawiciele organizacji zrzeszających sędziów i prokuratorów, a także organizacji obywatelskich oraz inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce. Komitet zajmować się będzie zapewnieniem osobom szykanowanym obrony i wsparcia.

KOS został powołany 4 czerwca 2018 roku w 29. rocznicę wyborów 1989 r., „które rozpoczęły polską drogę do wolności i demokracji”. Komitet będzie monitorował przypadki wywierania nacisków na sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. – „Wystarczy, że przypomnę nazwisko sędziego Dominika Czeszkiewicza, który miał postępowanie dyscyplinarne, bo wbrew woli władzy uniewinnił działaczy KOD, którzy zakłócili wiec wyborczy kandydatki PiS na senatora. Wystarczy, że przypomnę szykany wobec sędzi Justyny Koski-Janusz czy wobec sędziów ze Szczecina, którzy byli „szarpani” przez prokuraturę, bo – również wbrew woli władzy – nie zdecydowali o areszcie dla dawnych szefów zakładów w Policach. Do tego, mamy nową, wybraną przez Sejm KRS, która wręcz nie może się powstrzymać, żeby nie zacząć się mścić na „niepokornych”. Przecież już na jednym z pierwszych posiedzeń Rada zdecydowała, że będzie rozliczać sędziów Waldemara Żurka i Igora Tuleyę, bo podpadli władzy. A na tym nie koniec” – tłumaczyła w onet.pl była prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Morawiec, szefowa Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, które jest jednym z założycieli KOS.

Prokurator Krzysztof Parchimowicz, były pracownik Prokuratury Generalnej, zdegradowany i zesłany do rejonu przez ministra Ziobrę, w rozmowie z onet.pl stwierdził, że KOS na pewno nie będzie narzekał na brak pracy. – „Niestety, bo chciałoby się, żeby wróciła normalność, i żeby KOS jak najszybciej mógł przestać istnieć. Ale cóż, czasy mamy, jakie mamy. Przykładów tych retorsji i szykan, jakie władza stosuje wobec prawników, by ich zmusić do uległości jest mnóstwo. Ja sam miałem sprawę dyscyplinarną za moje publiczne wypowiedzi, tu rozstrzygnięto, że były one w znikomym stopniu szkodliwe. Jednak inni mogą nie mieć tyle szczęścia” – powiedział Krzysztof Parchimowicz, przewodniczący Stowarzyszenia „Lex Super Omnia”, zrzeszającego niemal dwustu prokuratorów, którzy narazili się obecnej władzy.

Porozumienie w sprawie powołania Komitetu podpisali Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Stowarzyszenie Sędziów „Themis”, Stowarzyszenie Prokuratorów „LEX super omnia”, Inicjatywa Obywatelska „Wolne Sądy”, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS oraz Archiwum Osiatyńskiego.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Irena Varela
Irena Varela
6 czerwca 2018 00:22

WOW! To jest cudowna wiadomosc!

Bogumiła
Bogumiła
6 czerwca 2018 10:21

Powołali przedwczoraj, a profil na Facebooku mają od dwóch lat. To cudowne!