Powstrzymajmy zamach stanu – protesty przeciw PiS w całym kraju

Powstrzymajmy zamach stanu – protesty przeciw PiS w całym kraju

To czarna środa – tak określiła dzień 12 lipca Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Wtedy to późnym wieczorem na stronie Sejmu pojawił się projekt poselski dotyczący Sądu Najwyższego. – „Ustawa w zasadniczy sposób zmienia charakter Sądu Najwyższego. Najbardziej niepokoi nas bardzo duża władza ministra sprawiedliwości nad sędziami. To jest groźne dla ustroju, w którym żyjemy” – oceniła prof. Gersdorf.

Szokujący projekt wywołał sprzeciw opozycji i dużej części społeczeństwa. W związku z tym podczas najbliższego weekendu w obronie Sądu Najwyższego zaplanowane są aż trzy demonstracje w samej stolicy, a także w kilku największych polskich miastach.

Partia Razem zapowiada protest przed Pałacem Prezydenckim w sobotę na godz. 15.00. Będzie nawoływała prezydenta do zawetowania ustawy. Jej działacze przyjdą na Krakowskie Przedmieście z hasłem: „Nie oddamy wolnych wyborów!”. – „Wolne i uczciwe wybory są zagrożone! W środę w nocy posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, która podporządkuje Sąd Najwyższy ministrowi Ziobrze. Sąd Najwyższy rozpatruje protesty wyborcze i zatwierdza wyniki wyborów, rozstrzyga w kwestii finansowania partii politycznych. Musi być poza wszelkimi podejrzeniami o partyjne sterowanie. Nie można dopuścić do podporządkowania go politykowi!” – czytamy w opisie wydarzenia. – „Polskie sądy wymagają reformy. Często stawały po stronie silniejszych, przeciwko słabym – jak w przypadku reprywatyzacji. Ale to, co wyprawia dziś PiS w sprawie Sądu Najwyższego, to nie jest żadna naprawa sądownictwa, tylko ordynarny skok na stołki!” – piszą organizatorzy. Jak tłumaczą, spotykają się przed Pałacem Prezydenckim, ponieważ „to prezydent stoi na straży Konstytucji oraz zapisanej w niej zasady trójpodziału władzy”.

W Warszawie przy Wiejskiej przed Sejmem też o 15.00, ale w niedzielę protestować będzie Komitet Obrony Demokracji i Obywatele RP. Mają przyjechać tam ludzie z całego kraju. Na Facebooku pod hasłem „To NIE koniec! Powstrzymajmy zamach stanu”, 6,2 tys. osób zadeklarowało swój udział, a 14 tys. osób jest zainteresowanych demonstracją.

„12 lipca 2017 r. partia PiS w sposób ordynarny i już zupełnie jawnie zdecydowała się przeprowadzić ustrojowy zamach stanu. Zdemolowano Krajową Radę Sądownictwa. Nowa ustawa w praktyce likwiduje niezależność sądów, a tym samym konstytucyjną zasadę trójpodziału władzy. Bardziej jaskrawy jest jednak projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który chwilę przed północą trafił do laski marszałkowskiej w trybie poselskim – tzw. szybka ścieżka legislacyjna – chcą więc dokonać dzieła totalnego zniszczenia jeszcze w wakacje” – czytamy na Facebooku. – „Sąd Najwyższy Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza ważność wyborów do Sejmu i Senatu oraz wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także ważność referendum ogólnokrajowego i referendum konstytucyjnego. Nie sposób mieć już żadnych wątpliwości – PiS chce zagarnąć kontrolę nad wszystkimi wolnymi wyborami w naszym kraju. One nie mają już być wolne!” – twierdzą organizatorzy. I przypominają słowa Stalina: „Nieważne, kto głosuje, ważne, kto liczy głosy”.

Również w niedzielę, ale o godz. 21 „Łańcuch światła” na placu Krasińskich nieopodal siedziby Sądu Najwyższego stworzy Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Ich zaproszenie jest krótkie. – „16 lipca 2017 r. postanowiliśmy się spotkać, by okazać, jak bardzo ważne dla naszego kraju są instytucje, których niezależność gwarantuje, że jesteśmy obywatelami demokratycznego państwa prawa. Zapraszamy wszystkich, którym dobro naszej Ojczyzny leży na sercu, by przyłączyli się do nas i przyszli w najbliższą niedzielę o godzinie 21 pod siedzibę Sądu Najwyższego ze świecami. Stwórzmy łańcuch światła i czystych intencji. Bądźmy razem! PS. Prosimy przynieść tylko świece. Prosimy nie używać żadnych znaków czy emblematów”. Na protest mają przyjechać sędziowie z całej Polski. – „Chcemy przez to pokazać sędziom Sądu Najwyższego, ale też innym, że nie jest nam to obojętne”.

We Wrocławiu protest odbędzie się w sobotę w południe na Rynku, pod Pręgierzem. Organizatorem jest inicjatywa Wrocław dla Demokracji oraz wrocławski KOD.

W Krakowie protest wspólnie organizują małopolski KOD, Zjednoczona Małopolska Opozycja, Partia Razem, Nowoczesna i Platforma Obywatelska. Protest rozpocznie się w niedzielę o godz. 15 na Rynku Głównym koło Ratusza.

Poznań natomiast protestował już w czwartek na placu Wolności. Zorganizował go wielkopolski KOD. Na plac w centrum miasta przyszło kilkaset osób. Za to na niedzielę wielkopolscy zwolennicy KOD szykują się do wyjazdu do Warszawy. Ponadto w niedzielę wieczorem o godz. 21 na placu Wolności odbędzie się protest na wzór tego, który przygotowuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” przed gmachem Sądu Najwyższego w Warszawie. Poznaniacy też zabiorą ze sobą świeczki i latarki. Wydarzenie dostępne będzie na Facebooku pod nazwą: „Łańcuch światła – Poznań – akcja w obronie niezawisłości sądów”.

W Szczecinie w niedzielę o godz. 15 rozpocznie się manifestacja przed szczecińską siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul Mickiewicza 69. Udział już zapowiedzieli lokalni działacze Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej oraz sympatycy KOD. Ponadto szczecinianie, podobnie jak poznaniacy, szykują się na wyjazd do Warszawy, by wziąć udział w protestach pod Sejmem i przy Sądzie Najwyższym.
Lokalnych protestów nie organizuje KOD w Toruniu. Działacze komitetu skupiają się na protestach w Warszawie i organizują dla chętnych wyjazd do stolicy w niedzielę 16 lipca. Autokary wyjadą ok. godz. 10 z Torunia i Bydgoszczy, a osoby chętne mogą zapisać się na wyjazd pod nr. tel. +48 729 055 216.
(Źródło: wp.pl)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

29
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
18 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
robertZgredzinkaMieszkoAndrzejStaszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

No i BARDZO BORDZO dobrze, może wreście coś się ruszy w tym kraju, ludzie może wreście przejrzą na oczy i uświadomią sobie że to co obecnie wyprawia z naszym krajem pis to nie przelewki a wręcz przeciwnie jest to bardzo poważne zagrożenie demokracji co może i na pewno odpije się w niedalekiej przyszłości na życiu większości obywateli naszego kraju w włącznie z usunięciem kraju z UE.Ludzie zmobilizujmy się i zbierzmy się jak najliczniej i idźmy razem na Warszawę pokazać tym pislamistom gdzie jest ich miejsce i że nie wszyscy w tym kraju to ludzie głupi i naiwni z którymi można… Czytaj więcej »

Zbyszek
Zbyszek

Nie przejrzą bo Polacy to nacja niewolników. Najdzielniej walczymy jak nam ktoś michę zabiera.

mirka
mirka

Masz rację.
Obserwuję to w swoim miejscu pracy (ok. 100 osób).
Jestem jedyna, która czynnie protestuje.

Zgredzinka
Zgredzinka

Czy to prywatna firma?

Zgredzinka
Zgredzinka

Skąd te minusy?
Pytanie jest zasadne, bo w państwowych instytucjach grozi to teraz utratą pracy.

robert
robert

no to jako jedyna nie masz konkurencji więc możesz nieżle zarobić

Zgredzinka
Zgredzinka

Nie, najdzielniej walczymy jak nam ktoś (szczególnie obcy) wszystko zbiera.
Te nasze narodowe nieszczęścia, rozbiory, zabory i okupacje, nie wzięły się przecież z niczego. Taka nasza natura, że jak nie ma obcego, to sami sie zagryzamy.

adama
adama

Oczywiście protest w Warszawie ma największy wpływ, ale powinniśmy pokazać że protesty są wszędzie – niech one będą małe jak akcja rozdawania ulotek czy pikieta z transparentem. I informujmy o tym na portalu.

Zgredzinka
Zgredzinka

Myślę, że takie rozproszone akcje bedą w tym konkretnym przypadku bezskuteczne.
Lepiej, o ile możesz, wybierz się do stolicy.

robert
robert

albo na autostradę przynajmniej coś zarobisz jest ruch tirów

Zgredzinka
Zgredzinka

Trollu paskudny, nie wiem czy zauważyłeś, ale staramy się tu zachować pewien poziom etyczny.

robert
robert

ty klaunie idż lizać buty swojemu Schetynie i petru

Zbyszek
Zbyszek

Pójdę pod sąd w swoim mieście i tam będę stał. Jutro o 15.00

Zgredzinka
Zgredzinka

Dobre i to.
Przynajmniej się policzycie.

adama
adama

Wpisujcie miejscowości gdzie są organizowane protesty!

Zgredzinka
Zgredzinka

Tam powinno stanąć minimum 1 000 000 osób.
Tak jak wzywał Lech Wałęsa.
Słuchajmy go, bo on, mimo niezbornego słownictwa, ma nieomylny instynkt strategiczny.
Nie dajmy się zastraszyć, bo potem będzie już tylko gorzej.
Jak żyje się w dyktaurze, to wiemy z historii, a niektórzy nawet na własnej skórze odczuli PRL-owską dyktaturę ciemniaków.
Policja zamieniona została w milicję, a „Solidarność” i ONR w ORMO.
Pewnie niejeden pamięta jak było. A tym którzy tego nie doświadczyli powiem, że było … nieciekawie.

Zgredzinka
Zgredzinka

No to już teraz jest jasne, dlaczego nasze popychle zawetowało ustawę o RIO.
Po prostu nie jest im ona już do niczego potrzebna.
I tak, przy przejętej kontroli nad liczeniem głosów wyborczych, opanują samorządy bez potrzeby szukaniem haków na samorządowców.
Nie wiem, po co w ogóle robili sobie fatygę z tą ustawą? Chyba tylko po to żeby pokazać, że jednak nasz PAD to nie popychle,

Tomasz
Tomasz

Tak jak na to patrzę, to też mi się wyjaśnia, dlaczego Macierewicz odwołał wszystkich generałów i wyższych dowódców wojskowych. Oni się bali, że w którymś momencie wojsko serio potraktuje swoją przysięgę i zapuszkuje zamachowców.

Maciek123454321
Maciek123454321

Ponieważ stałem się już tutaj trochę znany, powiem, że BĘDĘ 16.07. pod sejmem. Tak, jak byłem 10.07. na pl. Zamkowym. Wzywam wszystkich, żeby TEŻ PRZYSZLI.

Staszek
Staszek

Biała Podlaska będzie

Ela
Ela

ktoś wie czy w Olsztynie jest organizowany protest?

Zgredzinka
Zgredzinka

No niestety, tym razem administrator strony się nie spisał.
Spodziewałam się, że podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, pokazana zostanie mapa z zaznaczonymi miejscami zbiórek i podane zostaną numery kontaktowe.
Przecież po to funkcjonuje ta strona, żebyśmy nie błądzili jak dzieci we mgle,

Andrzej
Andrzej

Mnie niestety nie będzie, bo jutro lecimy na zasłużony urlop. Po powrocie, ze zdwojonymi siłami, idę na demonstrację!

Zgredzinka
Zgredzinka

Po powrocie, to będziesz już żył w państwie faszystowskim i nie wiadomo czy będziesz miał możliwość protestowania.
Przyjemnego wywczasu.

Mieszko
Mieszko

Stare dziadki z pampersami w kroku rewolucje robią śmiechu warte

Zgredzinka
Zgredzinka

Pogięło cię ?
Co tutaj robisz? Nie masz jak bardziej honorowo zarabiać na chleb?

Mieszko
Mieszko

Ja tych protestujących gnojowicą bym poświęcił

Mieszko
Mieszko

Ta Pani w bląd włosach o jakie Polskie walczy

Mieszko
Mieszko

Te matoły do wojny domowej namawiają. Panie Jarosławie trzymaj się damy rade