Pożegnanie gen. Ścibora-Rylskiego – MON ograniczyło się do wysłania wiązanki kwiatów

Pożegnanie gen. Ścibora-Rylskiego – MON ograniczyło się do wysłania wiązanki kwiatów

Setki osób towarzyszyło w ostatniej drodze generałowi Zbigniew Ściborowi-Rylskiemu, uczestnikowi kampanii wrześniowej, bohaterowi Powstania Warszawskiego, żołnierzowi Armii Krajowej, kawalerowi Krzyża Wojennego Virtuti Militari. – „Byłeś człowiekiem wielkim. Swoim życiem dowiodłeś, że zło nie wygrywa. Byłeś człowiekiem oddanym drugiemu człowiekowi i zawsze myślałeś o innych. Byłeś wolnym człowiekiem, potrafiłeś wybaczać i nie bałeś się śmierci” – powiedział wnuk generała Michał Kochański.

Oprócz rodziny i przyjaciół, w uroczystościach na warszawskich Powązkach wzięli udział m.in. wiceprezesi Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska i Zbigniew Galperyn, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, były prezydent Bronisław Komorowski, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Pogrzeb odbył się z asystą wojskową, ale bez udziału zwierzchnika sił zbrojnych, czyli Andrzeja Dudy – odczytano jedynie jego list. Z kolei Ministerstwo Obrony Narodowej, kierowane przez Mariusza Błaszczaka, ograniczyło się – jak ustalił dziennikarz „Faktu” – do wysłania wiązanki kwiatów na pogrzeb generała brygady Wojska Polskiego!

„Pogrzeby też są swoje i obce. Na te obce wysyłamy wiązanki”; – „To jest ten szacunek dla historii i powstańców, o którym tak ochoczo mówi każdy polityk PiS w TVP”; – „A co się spodziewać po osobnikach przysięgających na Konstytucję z „Tak mi dopomóż Bóg”, którzy to plują na tę Konstytucję na Polskę, na Polaków i na Boga. Konstytucją, Bogiem, Narodem gęby sobie wycierają. Odszedł na wieczną wartę ostatni oficer II RP. Niech spoczywa w spokoju” – komentowali internauci.

bt

Źródło: fakt.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
AndrzejZbyszekWaldemarJaninaPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Paweł

„ŚCIBOR-RYLSKIEGO”! Ludzie!

administrator

Poproszę o komentarz do wpisu bo nie rozumiem znaczenia.

Maria
Maria

podejrzewam, że chodzi o odmianę nazwiska bohatera, chyba(???) pierwszego członu nazwiska nie odmienia się

Janina
Janina

To jasne, chodzi o to, że w dwuczłonowym nazwisku nie odmienia się pierwszego członu, a więc prawidłowo : Ścibor – Rylskiego, a nie : Ścibora – Rylskiego. A wracając do meritum, to wysłanie na pogrzeb jako delegata rządu najbardziej groteskowej i śmiesznej postaci w tym rządzie, tj. Suskiego, było haniebne i poniżej wszelkiej krytyki. Dobrze, że jeszcze nie pozbawili Generała asysty wojska, pewnie się Brudziński zagapił.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

W tym przypadku językoznawcy zalecają odmianę obu członów nazwiska, ponieważ Ścibor nie jest tu nazwą herbu. Pan generał był herbu Ostoja. Bo chyba o odmianę Panu chodzi? Ale to chyba nie jest tu najważniejsze, tylko to, że panowie u władzy znów dowiedli swojej małości. Pozdrawiam.

Maria
Maria

Brak ważnych osób: zwierzchnika sił zbrojnych, ministra obrony, premiera – to obrzydliwa buta. Tak się bali stareńkiego – bohatera Powstania Warszawskiego panowie mający na co dzień pełne gęby frazesów?
Myślę, że nie tylko krajowe, ale i światowe media to zauważą

Zbyszek
Zbyszek

To już ostatni taki generał. Teraz można udawać, że powstaniem dowodzili pisowcy.

Waldemar
Waldemar

No cóż, pan premier składa wieńce, ale na grobach NSZ-u, pan prezydent akurat był na Helu, a pan minister od wojska wybiera się na zakupy do Australii. No i pogrzeb nie był z tych „naszych”.

Zbyszek
Zbyszek

Właśnie oglądam w TVP Info wzruszajacą transmisję mszy z okazji 50-cio lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Świętolipskiej. No jednak są transmisję z ważnych dla Polski uroczystości.

Andrzej
Andrzej

Na określenie tego co zrobił MON i Prezydent, co było dla nich ważniejsze, nie ma słów w słowniku ludzi kulturalnych. W słowniku ulicy by się znalazło ale obrażało by to jakby nie było glowę państwa i jednego z konstytucyjnych (?) ministrów