Pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców

KE wszczęła drugi etap procedury naruszenia prawa unijnego przez polski rząd

O tym, że Komisja Europejska jest zdecydowana skierować pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu mówił wcześniej komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. Wielokrotnie apelował nie tylko do polskich władz, ale także do rządów Czech i Węgier. Odzewu nie było, więc Bruksela zdecydowała się na taki krok w związku z niewywiązywaniem się Polski, Czech i Węgier ze „spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców”.

KE już w połowie czerwca wszczęła procedurę wobec władz w Warszawie, a także w Pradze i Budapeszcie o naruszenie prawa unijnego. Rząd PiS złożył wniosek o umorzenie przez KE postępowania. Argumentował odmowę przyjmowania uchodźców względami bezpieczeństwa. Zaznaczył jednocześnie, że jeśli KE się nie wycofa, rząd jest gotowy do obrony polskiego stanowiska przed Trybunałem Sprawiedliwości.

Decyzja relokacyjna, która miała zostać zrealizowana w ciągu dwóch lat, wygasła pod koniec września. Jednak Komisja uważa, że w przypadku krajów, które nie wywiązały się z zobowiązań, niczego to nie zmienia. Poprzedni rząd zgodził się, by do Polski trafiło ponad sześć tysięcy uchodźców.

Przypomnijmy – Parlament Europejski przyjął w ubiegłym miesiącu stanowisko, że kraje Unii Europejskiej, które odmawiają relokacji uchodźców, będą musiały się liczyć z zagrożeniem utraty funduszy unijnych.

bt

Źródło: rp.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
JanekPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Paweł

Skończy się na tym, że Komisja znów groźnie pokiwa palcem w bucie, a Kaczyńskiemu wzrośnie poparcie.

Janek
Janek

Za takie działanie Kaczyński powinien postawić dużą wódkę Junckerowi (a ten lubi ten sport)- PiS- owi wzrośnie