Prałat Henryk Jankowski – pierwowzór bohaterów filmu „Kler”?

„W sprawie ks. Jankowskiego trzeba powołać niezależną od Kościoła świecką komisję”

„Który tu z nas jest taki, jak na tym filmie „Kler”? – w histerycznym tonie, podczas uroczystości z okazji 27. rocznicy powstania Radia Maryja pytał o. Tadeusz Rydzyk. Odpowiedź mogła uderzyć jak obuchem. I to zaraz.

W ostatnim „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej” autorka Bożena Aksamit wyciąga na światło dzienne wstydliwie skrywane tajemnice parafii p.w. „Świętej Brygidy” w Gdańsku i jej pasterza.

Słynny duchowny, kapelan „Solidarności” nie żyje już od 8 lat, ale żyją jego ofiary, które chcąc uwolnić się od traumatycznych wspomnień – mówią.

Barbara Borowiecka milczała 50 lat. Teraz wspomina, że jej koleżanka z podwórka miała popełnić przez Jankowskiego samobójstwo. „Ojciec pobił ją, gdy powiedziała, że jest w ciąży. Miała 16 lat.

Barbara Borowiecka twierdzi, że sama też była molestowana przez duchownego. Jak powiedziała, dzieci uciekały, chowały się przed ks. Jankowskim. Myślała o samobójstwie. Wspomnienia prześladują ją po dziś dzień.

Bożena Aksamit wspomina też o gromadce nastolatków, którzy przebywali na plebanii kościoła św. Barbary w Gdańsku, a ich zachowanie dziwiło gości.

Gdy w 2004 roku prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie księdza Jankowskiego w związku z zarzutem „doprowadzania do obcowania płciowego i poddania innej czynności seksualnej wobec małoletniego”, ksiądz Krzysztof Czaja zeznał, że chłopcy nocowali u ks. Jankowskiego i całował ich w usta.

Z kolei ks. Józef Paner powiedział wówczas: „Nikomu z księży tam mieszkających nie podobało się, że chłopcy podają gościom alkohol. Nie reagowałem, bo to było niezależne ode mnie. Jednak kiedyś przy stole w jadalni specjalnie sprowadziłem rozmowę na temat całowania w usta między mężczyzną a chłopcem. W odpowiedzi ksiądz Jankowski zapytał mnie: „A co w tym złego czy dziwnego?”

Wszystko to było tajemnicą publiczna, niemniej, po śmierci ks. Jankowskiego abp. Głódź zdecydował, że prałat zostanie pochowany w bocznej nawie św. Brygidy, a 31 sierpnia 2012 roku postawiono pomnik duchownemu.

Ks. Jankowski był wikarym w Kościele św. Barbary od 1968 do 1970 roku, następnie do 2004 r. był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku.

Co na to wszystko toruński redemptorysta?

/p/

Źródło: Duży Format

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
EwajolkajolkaMarzenaadministratorsonar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
molestacja
molestacja

A redempterrorysta na to: kasa kasa kasa, mało kasy, gdzie są dotacje…

Maciek123454321
Maciek123454321

W odpowiedzi na artykuł zatytułowany, jak retoryczne pytanie Tłuściocha Toruńskiego – „Który tu z nas jest taki, jak na tym filmie „Kler”?” napisałem post i odpowiedziałem WSZYSCY. No dobra, może przesadziłem. Ale ludzie naprawdę zaczynają podejrzewać WSZYSTKICH KSIĘŻY. Kto teraz – po obejrzeniu mapy pedofilii w polskim kościele – ośmieli się dać swoje dziecko pod opiekę „guru” ?
PS. Zupełnie mnie nie dziwi, że Jankowski śp. też był pedo.

jolkajolka
jolkajolka

Wierz mi- dużo ich jest i będzie!!! Ciemny lud widzi w tym bestialstwie dopust boży. Tak koścjół katolicki w Polsce wyprał mózgi Polakom!

Ewa
Ewa

Jak społeczeństwo polskie reaguje na takie bestialskie czyny wobec dzieci? Są wg mnie środowiska, które najchętniej zamiotły by taką zbrodnię pod dywan. A przecież molestowanie dzieci, zmuszanie ich do czynności seksualnych to po prostu zbrodnia dokonywana w bestialski sposób. Pomnik tego zboczeńca należałoby zburzyć.

sonar
sonar

pytam dlaczego niema mozliwosci wrzucenia tego na FORUM PUBLICZNE (Facebook) ?

administrator

Nie rozumiem pytania?

Marzena
Marzena

Dość tego bandytyzmu .Wszyscy pedofile kryjący się za sutanną muszą być osądzeni i ukarani . A jeśli chodzi o to ,że Jankowski nie żyje i nie może się bronić w takim razie Hitler też jest niewinny ?