Prawicowy hejt na RPO za jego oświadczenie w sprawie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny

Prawicowy hejt na RPO za jego oświadczenie w sprawie podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny

– „Rzecznik Praw Obywatelskich upomniał się o godność człowieka, owszem podejrzanego o straszną zbrodnię, ale człowieka. A część prawicy się na niego za to rzuciła. To jest prawdziwy atak na wartości chrześcijańskie. Brrr, obrzydliwe” – skomentował Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”.

Chodzi o oświadczenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, którego zadania wykonuje w Polsce właśnie RPO, w sprawie zatrzymania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny.

„W ocenie Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur sposób traktowania zatrzymanego przez organy ścigania stanowi poniżające traktowanie. Nie były potrzebne kajdanki zespolone ani chwyt obezwładniający. Zatrzymany nie stawiał oporu. Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa. Za niedopuszczalne należy uznać wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie zatrzymanego w takim stanie, w czasie wykonywania czynności procesowych. Takie zachowanie narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka. Z posiadanych informacji nie wynika, by podejrzany miał obrońcę (z urzędu lub wyboru), co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony” – czytamy w oświadczeniu.

Zatrzymanie było propagandową pokazówką. Nie oczekuję od Policji współczucia dla sprawcy, ale profesjonalizmu przede wszystkim. A otrzymaliśmy nędzny przekaz dla rządowych mediów – patrzcie jak zgnoiliśmy tego przestępcę. Należało mu się” – podsumował jeden z internautów.

Po opublikowaniu powyższego oświadczenia prawicowi politycy i dziennikarze prześcigali się w krytykowaniu RPO. A wręcz o hejcie można mówić, czytając wpisy internautów najczęściej kryjących się pod pseudonimami. Jedną z niewielu osób ze środowiska prawicowego, która właściwie zrozumiała intencje Adama Bodnara był Tomasz Terlikowski.

„Nie byłem i nie jestem wielbicielem Adama Bodnara, ale oświadczenie, jakie wydał w sprawie 22-letniego zabójcy Kristiny jest zwyczajnie sensowne. To, że ten człowiek jest zabójcą (a do tego się przyznał) nie odbiera mu jego praw ludzkich i obywatelskich, nie odbiera mu jego godności. Państwo nie ma się na nim mścić, ale wymierzyć mu sprawiedliwą (w tym przypadku oznacza to, że jeśli jest poczytalny, także surową) karę. Nie jest ono jednak narzędziem społecznej zemsty, nie ma poniżać nawet najgorszych przestępców i jeśli nie musi nie powinno stosować zachowań przesadnych, przemocowych. Rzecznik praw obywatelskich jest powołany do tego, by chronić obywateli przed niepotrzebną, zbędną przemocą państwa. I to właśnie robi. Z chrześcijańskiego zaś punktu widzenia konieczność kary, uznanie, że powinna być ona sprawiedliwa nie oznacza, że odbiera się godność sprawcy” – napisał Terlikowski.

I jeszcze jedna opinia – tym razem prawicowej blogerki Kataryny: – „Żeby nie było. I tak wolę RPO przesadnie (moim zdaniem) ujmującego się za przestępcą niż RPD popierającego bicie dzieci i wspominającego „z estymą” lanie od ojca”.

Bt

Źródło: rpo.gov.pl, Twitter, Facebook

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
AdamDociekliwyJacekGekonMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Policji należy się przede wszystkim pochwała, bo złapali mordercę bardzo szybko. W tym przypadku rzecznik niech zajmie się własnymi sprawami.

Piotrek
Piotrek

Policja zrobiła to za co jej płacimy. Natomiast rzecznik zajmuje się dokładnie tym do czego został powołany, to jest właśnie jego sprawa.

Zbyszek
Zbyszek

No ok. Tego gościa co niewinnie siedział kilkanaście lat też szybko złapali i sie z nim nie pieścili. A jak kiedyś Ciebie szybko złapią a rzecznik będzie na rybach?

Rysia
Rysia

To jest wlasnie jego sprawa, wykonuje swoje obowiazki, do ktorych zostal powolany. Pewnie nie zdawales sobie z tego sprawy?

MICHAŁ
MICHAŁ

I tym się właśnie zajął więc w czym widzisz problem?

jaja
jaja

Brawo Marek! Prawie zrozumiałeś, o czym jest powyższy tekst !

Marek
Marek

A złapali mordercę? Czy tylko pierwszego lepszego w miarę pasującego by uspokoić strach i niepokoje w tej miejscowości? Ja nadal mam ogromne wątpliwości, właśnie przez to zbyt szybkie złapanie jak na ogólnie nieudolną policję. Zbyt wiele niepokojących sygnałów, zbyt wiele tu politycznego pokazu skuteczności i to przyznanie się też budzi moje wątpliwości. Przyznał się bez adwokata, będąc w bieliźnie w czasie ogromnej presji. Powiem tylko, że niejaki Komenda też się przyznał. A tą interwencją Pan Adam Bodnar wniósł się na nowe wyżyny profesjonalizmu i wyznaczył nową jakość pracy RPO. Dla mnie pochwała należy się jemu, bo nie przyłączył się do… Czytaj więcej »

Dhdh
Dhdh

Przyznał się? Więc litujecie się nad zbrodniarzem? Czerwony dywan powinien dostac? Nie róbcie sobie jaj z prawicowym hejtem-lewacy też są za tym by kary i konsekwencje były zniechecajace dla innych a nie że ktoś kogoś zabija i jeszcze szacunek mu okazywać a potem cela z telewizją i Internetem za nasze pieniądze dla każdego kto nie miał pomysłu na uczciwe życie ..

Adam
Adam

Jeszcze dożyjesz takich czasów, że też do wszystkiego się przyznasz, a przynajmniej taki będzie protokół z przesłuchania, zanim „współwięźniowie” wykonają na Tobie samosąd i nie będzie kogo bronić. A przynajmniej tak to się będzie oglądało w dzienniku telewizyjnym. A że tak naprawdę byłeś na tyle bezczelny, by np. potwierdzić, że kierowca premiera był pijany w trakcie wypadku, albo że widziałeś, jak komuś podrzucają prochy, by mieć na niego haka – kogo to obchodzi? bandytą był i dostał co mu się należało. Dobrego życia życzę.

Gekon
Gekon

To co, Bodnar na prezydenta? XD

Jacek
Jacek

Facet nie był podejrzany o włam do kiosku ruchu tylko o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem. Mógł być uzbrojony lub próbować ucieczki.

Adam
Adam

W komunikacie Policji było wyraźnie powiedziane, że był tak zaskoczony sprawnością organów ścigania i przy tym tak przekonany o genialności swojego planu, że zupełnie nie stawiał oporu…. więc założyli mu kajdanki zintegrowane i zastosowali na wszelki wypadek chwyt obezwładniający…. wszystko Ci pasuje? bo mnie nie

Dociekliwy
Dociekliwy

Brawa dla niebieskich idiotów. Niech się teraz tłumacza. Tendencja do takich pokazówek pojawiła się gdzies na przełomie wieków. Duży udział mają w tym niestety media. A te barany chcąc się popisać, pochwalić urządzają cyrki i chętnie daja różne materiały do publikacji nie myśląc o konsekwencjach.

Adam
Adam

Policjant jest funkcjonariuszem o określonych obowiązkach – w tym wypadku mieli zatrzymać i doprowadzić zatrzymanego w odpowiednie miejsce. Może w takiej sytuacji zastosować ADEKWATNE środki przymusu. Zatrzymany nie stawiał oporu, więc wszystko co się stało było nadużyciem wobec niego. Policjant nie jest od wymierzania kar, spełniania społecznych oczekiwań czy linczu, a na granicy tego wszystkiego się poruszamy, było to skrajnie nieprofesjonalne. A relacja z tego w TV? brak słów, człowiek składający wyjaśnienia boso i w bieliźnie…. To jest wymiar sprawiedliwości, czy departament do upokarzania?