Prawicowy youtuber w konflikcie z amerykańskim gigantem

Wielki niepokój na prawicy. Jest pomysł aresztowania Donalda Tuska

4 grudnia YouTube zablokował prawicowy kanał wRealu24, prowadzony przez Marcina Rolę. Powodem mogły być treści niezgodne z nową polityką serwisu.

 

Youtuber, pozujący na wolnomyśliciela, w odwecie organizuje w Sejmie konferencję w obronie wolności słowa, w towarzystwie kilku posłów – z PiS, PSL i Kukiz’15 i Konfederacji. Uważa, że został zablokowany – nie pierwszy zresztą raz – za „mówienie prawdy o ideologii gender i o Ukraińcach”, a także za obronę wartości chrześcijańskich i Kościoła katolickiego. Politykę amerykańskiego giganta Rola nazywa cenzurą, choć w ostrzeżeniu przesłanym przez YT padło oskarżenie o „stosowanie mowy nienawiści”. Boi się, że za tygodniową blokadą pójdzie usunięcie całego kanału. Jak podkreśla, „w polskim prawie nie ma takiego określenia. Jest pomówienie bądź zniesławienie, ale o tym, czy ono miało miejsce decyduje polski sąd. YouTube nic sobie z tego jednak nie robi”. Trochę trudno zrozumieć jego rozczarowanie, skoro Rola … korzysta z amerykańskiego serwisu.

Inna sprawa, że – jak przypomina Emilia Stawikowska („Newsweek”) – jeszcze do niedawna YouTube wręcz pomagał radykalnej prawicy w docieraniu do szerokiego grona odbiorców. Tam mogła ona swobodnie omijać zasady etyki dziennikarskiej czy wymogi prawa prasowego. Publikowane w nim treści nie były moderowane, a usłużne algorytmy podsuwały widzom coraz skrajniejsze ich przejawy. Królowała w nich „mowa nienawiści, rasizm, teorie spiskowe i homofobia”.  Jednak od czerwca serwis wprowadził nowe zasady, a wśród nich m.in. zakaz propagowania faszyzmu, teorii spiskowych i mowy nienawiści, wreszcie dyskryminacji ze względu na płeć, przynależność etniczną, wiek, religię, orientację seksualną czy tożsamość płciową. „Zgnoją i zniszczą. Będziemy skazani na mainstream” – wieszczy teraz na Twitterze Marcin Rola.

 

Blokada, a także widmo usunięcia kanału wydaje się uzasadnione. Wątpliwości budzi „wolność słowa” w wykonaniu Roli. Główne tematy wRealu24 to uchodźcy, kobiety, muzułmanie, osoby LGBT Plus, lewicowi politycy i działacze – wszystkich obraża bez oglądania się na słowa czy dobre obyczaje.

Przykład? Takie „kwiatki”, jak „wieszakowe pasztety z wąsem” albo „jakieś półmózgi, ameby, sklonowane owce”. To o feministkach – uczestniczkach „czarnych protestów” Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Po zgłoszeniu sprawy do sądu przez jedną z uczestniczek, Rola został skazany na 3 miesiące w zawieszeniu na 30 godzin prac społecznych w miesiącu, grzywnę w wysokości 10 tysięcy na PCK i konieczność wypłacenia 500 zł dla pokrzywdzonej, nie wspominając o kosztach sądowych.

Mimo wyroku Rola pozostał w swoim niepohamowaniu nieugięty. I to mocno, tak mocno, że zauważyła to swego czasu także BBC. Wtedy, gdy ogłosił: „Mahomet był pedofilem, muzułmanie sprzedają dzieciaki za kozy, za krowę wymieniają się w tych najdzikszych szczepach gdzie oni wyznają islam”.

Inne próbki stylu szefa kanału wRealu24? „Unijna hołota stręczy związki partnerskie, a to jest krótka droga do pedofilii, zoofilii, do najgorszych patologii”, a „Żydzi zrobili genialny pijar na swojej zagładzie”. Poza tym „lewactwo to współczesny faszyzm”, itd. Czy teraz „zew wolności” Marcina Roli znaleźć będzie musiał jakieś inne ujście?

mpm

Źródło: newsweek.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
SŁAWOMIRZbyszekdffspinki Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pinki
pinki

YouTube zastosował przecież „klauzulę sumienia”, którą Pan Rola przecież popiera. W czym problem?

dffs
dffs

gdy pisiurkom ogranicza się wolność obrażania i plucia wtedy najgłośniej krzyczą o wolności słowa!

Zbyszek
Zbyszek

No cóż, wolność od rozumu tez ma swoją cenę.

SŁAWOMIR
SŁAWOMIR

Ręce opadają jest 21 wiek. Kto jeszcze nabiera się na hasło Naród Wybrany i nam wszystko możne oczywiści tylko nam.