Prawie 2 mld zł na „pudrowanie gó**a”, czyli PiS modernizuje stare czołgi

Prawie 2 mld zł na „pudrowanie gó**a”, czyli PiS modernizuje stare czołgi

– „Sprawa remontu za miliardy bezużytecznych na współczesnym polu walki posowieckich czołgów T-72 dopełnia dzieła destrukcji Wojska Polskiego podjętej przez rządy PiS. Obiecują złote góry, potem dla kampanii wyborczej premiera wyrzucą pieniądze w błoto. A z przemysłu zrobią skansen” – skomentował były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. A chodzi o podpisaną przez Mariusza Błaszczaka umowę na modernizację kilkuset czołgów T-72, którą zlecono zakładom Bumar Łabędy w Gliwicach. Kontrakt został zawarty w obecności Mateusza Morawieckiego, który „dziwnym trafem” jest tzw. jedynką na listach PiS właśnie ze Śląska.

 

Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i wiceminister obrony, przypomina, że sprawa ewentualnej modernizacji T-72 była omawiana ponad 10 lat temu. Już wtedy gen. Tadeusz Buk, następca Skrzypczaka na stanowisku szefa Wojsk Lądowych, uważał, że to bez sensu. – „Świętej pamięci generał Buk powiedział, że to jest pudrowanie gó**a” – powiedział tvn24.pl Skrzypczak. Generał Buk zginął w katastrofie smoleńskiej.

Tym bardziej więc teraz Skrzypczak nie szczędzi słów krytyki. – „Obecna decyzja jest wyłącznie polityczna. Wojskowo nic nie wnosi. Służy elektoratowi, a nie zdolności bojowej sił zbrojnych. To poprawienie w niewielkim stopniu tego czołgu. Starego, bo konstrukcja podchodzi z lat 70. Zmodyfikowane będą głównie systemy łączności i celowania. To oczywiście ważne, ale wojskowi wiedzą, że dla czołgu najbardziej liczy się siła ognia i pancerz. A to nie zostało poprawione w żaden sposób” – powiedział w rozmowie z fakt24.pl.

 

A gen. Mirosław Różański, były dowódca Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, na Twitterze umieścił obrazowe porównanie. – „Rówieśnicy”, w tym samym roku weszły do użycia T 72 i Fiaty 126p. Premier Morawiecki komunikuje, że modernizujemy za 1.750 mld te czołgi. Oglądamy w Paryżu systemy do lotów człowieka (żołnierza), słyszymy komunikaty o broni hipersonicznej, to nasuwa się pytanie dokąd zmierzamy?” – napisał gen. Różański.

bt

Źródło: tvn24.pl, fakt.24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Rafał PMaciek123454321AndrzejPolka gorszego sortuHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Nie tylko maluch. Pudrowane Równo jest także rowieśniakiem naszego naczelnego wetofoba. Radził bym dokładnie przeszukać każdy egzemplarz żeby nie było jak z Tupolewem. Przecież to ruski sprzęt. Mogli ukryć jakąś bombę W razie napaści ktoś na Kremlu naciśnie guzik i po eksponatach.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Niech powiedzą wprost, że chcą „uzbroić” pancerniaków w sandały, nagolenniki, pancerze, miecze, piki i hełmy z kitą jak greckich hoplitów, bo husarii już się nie da zrobić. W wyniku decyzji w sprawie stadnin może uda się uzbierać trochę ogonów na kity na hełmy. To by było śmieszne, gdyby nie było przerażające.

Andrzej
Andrzej

Czyżby? Do tłumienia niepokojów społecznych sprzęt wystarczający.

Maciek123454321
Maciek123454321

Już w latach 70-tych cały świat wiedział, że T-72 to złom. Modernizacja powinna zatem przede wszystkim polegać na przyspawaniu paru blach, żeby udawał Abramsa albo Leoparda. I mieć nadzieję, że Ruscy się przestraszą i uciekną. Do napisania tego akapitu natchnęło mnie oglądanie polskich filmów wojennych, gdzie do starych T-34 przyspawano kilka blach, żeby udawały niemieckie Pzkpw-V, czyli Panthery. Jeszcze domalowywano czarny krzyż i Pzkpw-V jak żywy. Sami obejrzyjcie kilka kadrów z :Czterech pancernych” albo z Klossa.

Rafał P
Rafał P

Niektórzy nigdy nie dorastają, nawet na emeryturze są dziećmi i nie chodzi mi o to, że do późnej starości nie opuszcza ich poczucie humoru. Można mieć poczucie humoru, ale do pewnych spraw należy podchodzić poważnie, czyli zanim coś się zrobi to przeanalizować wszystkie za i przeciw i wybrać najlepsze rozwiązanie. A to co sie dzieje w tej błaszczakowej armii, formalnie jeszcze polskiej to zakrawa na zabawy przedszkolaków. Może doczekamy nawet tego, że w skład umundurowania tego polskiego wojska wejdą pampersy.