Prawnicy z UJ apelują do Dudy o niepodpisywanie ustaw o SN i KRS

Duda podpisze jednak ustawę w sprawie wolnego 12 listopada

„Wzywamy Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, członka wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby nie dopuścił do wejścia w życie uchwalonych ustaw. Wzywamy Pana Prezydenta, aby w tej trudnej chwili wypełnił swoją powinność strażnika Konstytucji i dotrzymał złożonej Narodowi przysięgi prezydenckiej” – czytamy w przyjętej dziś przez Radę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uchwale.

To jeden z wielu apeli środowisk prawniczych i organizacji pozarządowych do Andrzeja Dudy w sprawie ustaw o SN i KRS. Trzeba zaznaczyć, że ta uchwała została przyjęta przez macierzystą uczelnię prezydenta. Duda ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1996 r., a później kontynuował tam pracę naukową.

W uchwale czytamy ponadto: – „Nieuzasadnione niczym usunięcie części sędziów Sądu Najwyższego przez obniżenie ich wieku emerytalnego, wprowadzenie nadzwyczajnego środka zaskarżenia  prawomocnych orzeczeń, który ma być rozpatrywany z udziałem ławników obsadzanych w procedurze politycznej, reforma postępowań dyscyplinarnych, która stwarza możliwości nacisku na sędziów, poddanie Krajowej Rady Sądownictwa bezpośredniemu wpływowi polityków, nie są sposobami naprawienia sądownictwa, natomiast niszczą największe jego wartości, jakimi są niezależność sądów i sędziowska niezawisłość. Rozwiązania te są sprzeczne z obowiązującą Konstytucją RP”.

Za przyjęciem uchwały głosowało 67 członków Rady, przeciwko było 6, a 8 wstrzymało się od głosu.

bt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
jack DunsterPolka gorszego sortuAda A.Plus ujemny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Plus ujemny
Plus ujemny

Proszę opublikować imienny protokół z głosowania. Chciałbym wiedzieć kto z UJ uważa że ten kto ma władzę polityczną może wszystko. Głównie chodzi o tych sześciu Antykatonów.

Ada A.
Ada A.

A jak ma nie podpisać? Prezes go wykopie z urzędu prezydenta 🙂

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Nie wykopie. WYGASI urząd. A czy tytuł naukowy można odebrać, jeśli jakiś prawnik notorycznie łamie podstawowe zasady prawa?

Ada A.
Ada A.

Jak może nie podpisać? Prezes go wykopie – kocią łapką – z urzędu prezydenta 🙂

jack Dunster
jack Dunster

if hye signs, strip him of his academic credentials, do the same with kaczynski and the rest of them…