Premier i obrona Częstochowy

Z Kościołem katolickim, tak jak z PiS, nie da się załatwiać spraw po dobroci

„Już w gruzach leżą Polski posady
Naród nasz dźwiga brukselskie żelaza
Bronią się jeszcze Łomża i Brzeszcze
Ale i w Brzeszczach unijna zaraza
Broni się jeszcze, z wież Częstochowy
Pan premier, z garstką wiernych duszpasterzy
Unia pod miastem zatknęła sztandary
Jutro do szturmu uderzy…”

Krecia robota wroga już się zaczęła – obwieścił pan premier zgromadzonym na Jasnej Górze stu tysiącom najwierniejszych z wiernych. Już od jakiegoś czasu, a konkretnie od wyborów w 2015, „Unici” podkopują bowiem bastion „Polska”, starając się skruszyć go u samej podstawy. Ale to się – zapewnił dalej premier – nie uda. Bo fundamentem naszej oblężonej twierdzy jest fundamentalistyczny beton! (Wszak premierowe przemówienia i cała rządowa feta w Jasnej Górze była na cześć duchowego ojca „dobrej zmiany” – ojca Rydzyka.) A po drugie, to akurat partia aktualnie Polską rządząca jest mistrzem świata w sięganiu dna. Więc bez obaw.

Unicka krecia robota nic tu nie wskóra. Twierdza „Polska” ma dzielnego premiera, który obiecał na Jasnej Górze bronić naszych suwerennych wartości – ojczyzny, rodziny i wiary, jak – nie przymierzając – Częstochowy. Jak legendarny ksiądz Kordecki przed Szwedami, pan premier własną piersią zasłoni nas przez europejskim ”Potopem”. I w zasadzie nie wypadałoby wątpić w jego słowa. Z tym, że jest z tym mały problem.

Bo dziś, w niemal 400 lat po historycznej „Obronie Częstochowy”, wiemy już przecież, że w rzeczywistości oblężenie było symboliczne, ofiar cztery, w tym bodaj trzy konie, a ze strat materialnych to głównie potłuczone tu i ówdzie szyby. To po pierwsze. Po drugie, bynajmniej nie była to „bitwa za wiarę”. Po prostu klasztor leżał na szlaku przemarszu wojsk szwedzkich, i tyle, a zdobywanie go nie miało większego strategicznego znaczenia. Po trzecie zaś – i tu robi się naprawdę ciekawie – zapobiegliwy przeor Kordecki zamiast biegać po murach, tak naprawdę to bronił Jasnej Góry, uprawiając dyplomację. Wysłał – mianowicie – królowi szwedzkiemu wiernopoddańcze pismo, znane historykom już od ponad stulecia, w którym zapewnia: – „Jego Królewską Mość Szwecji całe królestwo uznaje przeto i my, z naszem miejscem świętem (…) pokornie poddaliśmy się jego Królewskiej Mości”.

A płomienna mowa księdza? Ta o lutrach, kalwińskich zabobonach, i że noga heretyka nigdy nie postanie na częstochowskich murach, zapytacie? No cóż, to się fachowo nazywa „licentia poetica”. Sienkiewicz sobie po prostu to wszystko tak pięknie i wzniośle zmyślił.

Wie o tym każdy historyk. Tymczasem pan premier dawno temu zdradził wprawdzie historię dla banksterki, niemniej dzieje powszechne to jego pierwsza zawodowa specjalność.

Czyli co? Też w końcu podda twierdzę „Polska” i złoży wiernopoddańczy hołd Europie, odpuszczając sobie i nam wszelkie „wartości”, byle tylko „ocalić mury” i polityczne status quo? Bardzo możliwe, bo skoro pozuje na przeora Kordeckiego…

Cóż, jaki Zakon, taki jego Konrad Wallenrod.

Bożena Chlabicz-Polak

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
kiedy Premier odpowie na interpelację?za co Kościuszko powiesił biskupówAlkaJadwigaObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Obawiam się, że jak dysponujący pełnomocnictwami od zwykłego posła premier zechce złożyć hołd Unii to już będzie po herbacie. Stara Unia może powiedzieć miło było i żegnamy.

Anda
Anda

Muszę powiedzieć, że to był prześmieszny widok – to co wczoraj pokazywano w TV. Stoi rządek niby-to mężczyzn pod ołtarzem, na pierwszym planie Morawiecki i Błaszczak, Trzymają się za rączki, kiwają na boki i coś tam podśpiewują. Po prostu pełna powaga państwa 🙂

Alka
Alka

A TVP Polonia w Wiadomosciach,w nocy,PO ANGIELSKU ! nadaje to,jak tez i inne pisie kwiatki,oraz bezczelna propagande sukcesu.Wstyd na caly swiat !!!

Waldemar
Waldemar

Czytałem przemówienia Rydzyka i Morawieckiego na Jasnej Górze. Smutne, czym stało sie to (ponoć) sanktuarium za przyzwoleniem o. paulinów. Jeszcze jedną rządową tubą, miejscem dzielenia a nie łączenia Polaków, corocznym partyjnym mityngiem, nie mówiąc nic o „bohaterskich” kibolach i narodowcach ze swoimi chrześcijańskimi transparentami. I ten „podkop” pod Polskę…(?!). czy to jeszcze Jasna czy Ciemna Góra?

Obserwator
Obserwator

Jak widzę na zdjęciu dorosłych(?) facetów trzymających się za rączki i pląsających w rytm infantylnych piosneczek to zastanawiam się czy jestem w przedszkolu czy w domu wariatów?

Jadwiga
Jadwiga

Panie Boże widzisz jaki cyrk z Ciebie robią i nie grzmisz?A weż wreszcie jakimś piorunem przegoń tych pajaców z Jasnej Góry,żeby normalni ludzie mogli tam się w ciszy pomodlić

za co Kościuszko powiesił biskupów
za co Kościuszko powiesił biskupów

DLA PRZYPOMNIENIA EPISKOPATOWI I BISKUPOM Z OKAZJI ŚWIĘTA 3 MAJA ORAZ NA 100-lecie NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI TARGOWICA BISKUPÓW SZUBIENICE NA ULICACH WARSZAWY – JAK KOŚCIUSZKO WIESZAŁ BISKUPÓW TARGOWICZAN – ZDRAJCÓW POLSKI I KONSTYTUCJI Biskup Kossakowski 9 maja 1794 r. wokół ratusza warszawskiego zebrał się kilkutysięczny tłum do którego przemawiał sekretarz Hugona Kołłątaja Kazimierz Konopka, nawołując do powieszenia zdrajców. Spośród dużej grupy aresztowanych wyselekcjonowano cztery osoby, … wśród nich biskupa Józefa Kossakowskiego, który – jak wspomina sam Jan Kiliński – sfajdał się przy aresztowani. Następnie przewieziono go z wieży prochowni do ratusza. „Biskup Kossakowski ze spuszczonymi oczami przechodził szeregi ludu” Kossakowski wziął… Czytaj więcej »

kiedy Premier odpowie na interpelację?
kiedy Premier odpowie na interpelację?

REALNE KOSZTY BUDŻETU PAŃSTWA W FINANSOWANIU KOŚCIOŁÓW ORAZ ORGANIZACJI WYZNANIOWYCH – INTERPELACJA POSELSKA JACKA PROTASIEWICZA W IMIENIU SLD ORAZ ŚRODOWISK ŚWIECKICH – Przesłałem dziś interpelację, która została przygotowana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej wraz z ekspertami środowisk świeckich oraz naukowcami zajmującymi się relacjami państwo kościół, z prof. Pawłem Boreckim z Uniwersytetu Warszawskiego na czele – powiedział Jacek Protasiewicz, poseł na Sejm podczas wspólnej konferencji prasowej z Włodzimierzem Czarzastym, przewodniczącym SLD oraz Bożeną Przyłuską z Kongresu Świeckości. – Jest to bardzo szeroka interpelacja do premiera o bardzo gruntowną odpowiedź w zakresie materialnego i finansowego wsparcia dla kościołów oraz organizacji wyznaniowych w Polsce… Czytaj więcej »