Premier Morawiecki „sugestywnie mijał się z prawdą” wychwalając Dudę

Premier Morawiecki "sugestywnie mijał się z prawdą" wychwalając Dudę

Andrzej Duda był tą iskrą, która doprowadziła do zmiany. Doprowadził, że życie polskich rodzin jest godniejsze i mamy ambitne cele. On ma do tego siłę, determinację. Z nim razem przebudujemy Polskę. To prezydent naszych marzeń” – mówił podczas konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki.

 

Jego przemowa pełna była pochwał dla partyjnego kandydata na prezydenta. Jednak premier podkreślając dokonania rządu i prezydenta Dudy dość wyraźnie mijał się z prawdą.

Za przykład może choćby służyć stwierdzenie, że w ciągu pięciu lat minimalna stawka za godzinę pracy wzrosła z 5 zł do 17 zł. „Dzisiaj to praca szuka człowieka, a nie człowiek pracy. Dzięki podpisowi na ustawie, minimalna stawka to 17 zł, a nie 5 zł, jak 5 lat temu. Zobaczcie, jaka wielka różnica” – przekonywał Morawiecki licząc chyba na to, że nikt nie będzie pamiętał, że za godzinę pracy w 2015 r. płacono 11 zł.

 

Jednak to nie koniec żonglowania faktami. Premier wspominając wspaniałą współpracę prezydenta z rządem powiedział, że „Andrzej Duda potrafi zawetować ustawę i dopiero po tygodniach, czasami miesiącach przyznajemy, że zrobił dobrze.”

Jak się okazuje przez cała kadencję prezydent zawetował w sumie 9 ustaw, z czego cztery podczas rządów PO-PSL (od września 2015 do października 2015) i pięć za czasów rządów PiS (od listopada 2015 do lutego 2020).

Biorąc pod uwagę fakt, że prezydent podpisał w sumie 1037 ustaw, „oznacza to, że Duda zawetował mniej niż 1 proc. ustaw, które trafiły do niego na biurko. Co więcej, dwie głośne ustawy sądowe, które zawetował w lipcu 2017 i tak weszły w życie w nieco innej formie w grudniu 2017 roku.”

wb

Źródło: oko.press ; money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Jacek DolińskiChermesZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Dajcie spokój gościowi, który rzucał butelkami z plonącą benzyną w młodych Polaków. Co on może mądrego powiedzieć?

Chermes
Chermes

A czy wspomniał jak to razem z Dudusiem (czy jak mu tam?) rzucali koktajlami mołotowa w milicyjne Nyski?
No i czy idąc za przykładem posłanki Lichockiej, wzniósł dumnie w górę palec by pokazać prezydentowi, że uważa go za „number one” wśród kandydatów?

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Słuchałem przemówienia Morawieckiego. Jego pochwał pod adresem Dudy nie można porównać nawet do panegiryków głoszonych przez towarzyszy z PZPR ku czci Gierka czy Gomułki. To było jak przeniesione w XXI wiek przemówienie na akademii ku czci Józefa Wissarionowicza Stalina z okazji jego 70. urodzin.
(Aż taki stary nie jestem – tę akademię znam z filmów dokumentalnych pokazywanych na różnych kanałach poświęconych historii.)