Premier nakazał Trybunałowi sprawdzić zgodność konwencji stambulskiej z Konstytucją

W obiecywaniu Morawiecki jest całkiem niezły..

Mateusz Morawiecki przesłał do TK zapytanie o zgodność konwencji stambulskiej z polską konstytucją. Motywował to tym, że „wiele osób formułuje poważne zarzuty w stosunku do konwencji stambulskiej” – czytamy w Interia.pl. Premier nie wyjaśnił, jakie to osoby, ani czy pochodzą z kręgów rządowych czy Ordo Iuris. „Jako rząd podzielamy te wątpliwości”. Twierdzi, ze dokument może być niezgodny z najwyższym prawem w kwestiach światopoglądowych. Jednocześnie zaniepokojonym wyjaśnił, że rząd „ całą mocą realizuje różne zadania i działania, które mają właśnie służyć zapobieganiu przemocy domowej”.

 

Polska podpisała konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet w grudniu 2012 r., a ratyfikowała w 2015 r. PiS miało więc parę lat na skierowanie takiego zapytania do Trybunału Konstytucyjnego. Przypominamy, że w stosunku do dotychczasowego prawodawstwa polskiego rozszerza ona opiekę nad ofiarami agresji osób nie mieszkających razem – czyli chroni kobiety przed byłymi partnerami lub mężami. Już wiadomo, że zakładanie tzw. Niebieskiej karty bez konwencji będzie trudniejsze. Policja często odmawia jej założenia po pierwszym wezwaniu.

Tymczasem premier Morawiecki uznał, że polskie procedury prawne lepiej chronią ofiarę przemocy i konwencja nie jest nam do niczego potrzebna. „Ta oburzająca i niedopuszczalna manipulacja powinna zniknąć z przestrzeni dyskusji publicznej”. Dodał, że konwencja nie uwzględnia i nie zwalcza takich zjawisk, jak alkoholizm, bieda czy narkomania, które często są przyczynami rozpadu więzi rodzinnych. Rodzice powinni mieć prawo wychowywać swoje dzieci w zgodzie z własnymi sumieniami.

 

Główną przyczyną niechęci partii rządzącej do konwencji jest użyte w niej słowo gender w znaczeniu płci społeczno-kulturowej. Dla PiS-u samo to słowo zawiera niedopuszczalną w ich pojęciu ideologię. Pytanie o znaczenie tego słowa jest zawarte w piśmie Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Czekamy zatem na werdykt TK. Oczywiście, zawsze będzie można powiedzieć, że jest to opinia paru kolesi, ale dla bitych kobiet ten wyrok może oznaczać nadzieję na ochronę ze strony państwa lub jej brak.

/ep/

Źródło:interia.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
szok
szok
30 lipca 2020 14:46

.

Czy zupa za słona
Była i zasadnie
Baba w łeb dostała
Rozstrzygnie przykładnie
.
KUCHARKA PREZESA
Z tego Trybunału
No Kulinarnego
TeKa też zwanego!
.
Czego wy ludkowie
Tu nie rozumiecie?
Gdy zupa za słona
W łeb to lać-że przecie
.
Chłop musi swą babę
Kiedy wraca z pracy
A kiedy za słona
To tak, a nie inaczej
.
Rozstrzygnie kucharka
O imieniu Julcia –
NIGDY DLA PREZESA
NIE JEST SŁONA ZUPA!
.
Ona daje przykład
Teraz będzie prawo:
GDY ZUPA ZA SŁONA
TO WAL BABĘ ŚMIAŁO!
.
Konwencja jest zatem
Żadna niepotrzebna
Tym bardziej stambulska
Bo islamska jest ta –
.
A my po chrześcijańsku
Mamy takie prawo
Lać na odlew żonę
Gdy soli za bardzo!!!

malgoska
malgoska
30 lipca 2020 14:47

To my mamy trybunał konstytucyjny?

HerodAntypis
HerodAntypis
30 lipca 2020 15:24

Niemrawa julia już wie, że konwencja stambulska jest niezgodna z polską konstytucją, bo przecież została podpisana w Turcji! Teraz kilka dni stwarzania pozorów, że bada się sprawę i w następnym tygodniu tryumfalnie odrzuci się konwencję jako niezgodną z polską konstytucją. Buraki z trybunału wiedzą lepiej. Konwencja stambulska jest niezgodna z katolską wizją świata i rodziny i dlatego tak usilnie starają się ją wyrugować z polskiego prawa. PiS wraz z klerem i Ordo Iuris ma zamiar doprowadzić polskie rodziny do totalnej patologii !

Jantar
Jantar
30 lipca 2020 16:25

Werdykt wyda trio w składzie kucharka, obrońca pedofili w koloratce i przekupka? Oczywiście będzie taki, jaki prezes sobie zażyczy.

I nie miejmy złudzeń: wyrugowanie konwencji to tylko pierwszy krok. W ślad za nią do TK pójdą przepisy o ochronie kobiet, przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i z kodeksu karnego. Ordo Iuris i Kościół uważają przecież, że te przepisy godzą w świętą rodzinę i w tradycję, a przecież żądają przestrzegania tradycji i odebrania praw kobietom, bo „Bóg stworzył kobietę poddaną mężczyźnie” i wszystkie prawa kobiet są niezgodne z tradycją i religią. A Solidarna Polska Ziobry żąda powrotu do społeczeństwa hierarchicznego i feudalnego.