Prezes Iustitii Krystian Markiewicz nie stawi się na wezwanie rzeczników dyscyplinarnych nominowanych przez Ziobrę

Sędzia KRS uzależnia swoją niezależność od kasy

– „Jako niezawisły sędzia zdecydowałem nie stawiać się dzisiaj na wezwanie rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Lasoty i Radzika jako osób, które zostały wybrane w politycznej procedurze i – jak wynika z doniesień medialnych – uczestniczyły w grupie, która nękała mnie i moich najbliższych. Ich osobiste zaangażowanie w nękanie sędziów walczących o praworządność nie gwarantuje bezstronności prowadzonych przez nich postępowań” – oświadczył sędzia Krystian Markiewicz. Szef Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” napisał, że to jedna z najtrudniejszych decyzji w jego zawodowej karierze.

Według Onetu, Michał Lasota i Przemysław Radzik mogli należeć do zamkniętej grupy na komunikatorze WhatsApp „Kasta”, której członkowie – sędziowie związani w obecną władzą ustalali strategię kompromitowania sędziów krytycznych wobec pisowskich zmian w sądownictwie.

– „Do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości UE zarzutów, dotyczących represyjnego i politycznego systemu dyscyplinarnego sędziów, będę stawiał się wyłącznie przed sądem, a nie osobami, które pełnią funkcje z politycznego nadania i nękają niezależnych sędziów” – dodał sędzia Markiewicz.

Zdaniem szefa „Iustitii”, rzecznicy dyscyplinarni „nie podjęli żadnych istotnych czynności dyscyplinarnych, zmierzających do wyjaśnienia afery hejtowania sędziów w MS, ani też nie złożyli przekonujących wyjaśnień w sprawie afery, w którą mieli być zaangażowani”.

– „Nie może być tak, powiem obrazowo, że kat będzie rozliczał ofiarę, nie może być tak, że ludzie, którzy dzięki Ziobrze i dzięki PiS-owi sprawują określone funkcje i ludzie, którzy brali udział w nękaniu sędziów, dzisiaj będą w postępowaniach dyscyplinarnych raz jeszcze tych sędziów nękać” – powiedział poseł PO Borys Budka. Były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL dodał: – „My w imię zasad solidaryzujemy się z decyzją pana prezesa Markiewicza i wiemy, że nie miał innego wyjścia niżeli odmówić brania udziału w tej farsie, w tej procedurze, która ma na celu upodlanie polskich sędziów”.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
12 września 2019 18:13

Bardzo mądra i odważna decyzja. Gdyby wszyscy postępowali przyzwoicie, pisowskie chamstwo i buta nie miałyby racji bytu. Ale cóż, jest jak jest . Mam nadzieję, że po tych obrzydliwych czasach przyjdą lepsze dni, a wszystkie szumowiny poniosą konsekwencję swojego postępowania.

daroo
daroo
13 września 2019 08:33

Decyzja mądra i ze wszech miar słuszna ,jednakże jest jeden warunek; wszyscy sędziowie ( uczciwi) postąpią tak samo ,w przeciwnym razie polecą głowy kilku a reszta będzie trwała w tym absurdzie

Jerry
Jerry
13 września 2019 22:33

Oto niezłomny sędzia, do którego można mieć zaufanie, że jest niezawisły, mądry i bezstronny!
Tak trzymać, Panie Sędzio Krystianie Markiewicz.
A tę „śniętą trójcę” niedługo się rozliczy. I niechybnie odstawi w niebyt!