Prezes PiS straszy opozycję

Kaczyński wejdzie do gry w ostatnich dniach kampanii?

Jarosław Kaczyński w słowach niesłychanych zapowiedział w piątek na konferencji prasowej, że w razie protestów związanych z zamachem na system sądownictwa i trójpodział władzy w Polsce (nazywanym przez PiS reformą) rozważa wykluczenie posłów opozycji z życia publicznego. Pogróżki te brzmiały następująco: – „Ja przypomnę, że są w Polsce przepisy, które mówią, że ktoś, kto w Polsce popełnił przestępstwo i został prawomocnie skazany, wypada przynajmniej na jakiś czas z życia publicznego” – powiedział szef PiS. To prawda, są takie przepisy, ale jak zawsze liczy się kontekst. Nic więc dziwnego, że reakcja opozycji parlamentarnej jest zgodna.

„Wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego odbieramy jako próbę zastraszenia opozycji” – stwierdziła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Dla posłów Nowoczesnej jest oczywiste, że Jarosław Kaczyński zagroził posłom opozycji, że jeżeli będą łamać prawo, blokując zmiany w sądownictwie, to „wypadną z życia publicznego”. Podobnego zdania był dzisiaj szef klubu PO Sławomir Neumann. – „Straszenie posłów opozycji, że będą wykluczeni z życia publicznego i zajmie się nimi prokuratura, to nieprawdopodobnie haniebna rzecz, ale nie robi to na nas wrażenia, pośle Kaczyński” – mówił w piątek na briefingu w Sejmie. – „Wystąpienie prezesa Kaczyńskiego wyraźnie pokazało, po co jest ten atak na Sąd Najwyższy, po co jest atak na Krajową Radę Sądownictwa, czy na ustrój sądów. Prezesowi Kaczyńskiemu nie podobają się wyroki sądów, które zapadają w niezależnych, niezawisłych sądach. Chce dyktować wyroki na Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS-u” – podkreślał Neumann.

Przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru zaproponował dziś utworzenie Frontu Demokratycznego. – „W parlamencie proponujemy współdziałanie klubów parlamentarnych Nowoczesnej, PO, PSL, Kukiz ’15, UED i wszystkich posłów, którym leży na sercu demokratyczna Polska. Konsekwencją tych działań powinno być powołanie federacji klubów i kół, aby budować stabilne państwo prawa i skutecznie przeciwstawiać się temu, co PiS z naszą Polską wyprawia” – stwierdził. Z kolei z informacji, które lider PO Grzegorz Schetyna przekazał w piątek dziennikarzom wynikało, że parlamentarzyści opozycji planują także „blokowanie i paraliżowanie procesu legislacyjnego”. Prawdopodobnie możliwa jest powtórka z blokowania sali plenarnej Sejmu. Grzegorz Schetyna zdradził też, że opozycja ma też plan na wypadek, gdyby marszałek Sejmu znowu przeniósł obrady w inne miejsce.

Na najbliższy weekend w kilku miastach Polski zaplanowanych jest kilka manifestacji i protestów. KOD organizuje największą z nich, w niedzielę o 15 przed budynkiem Sejmu. Na Facebooku z godziny na godzinę rośnie liczba osób deklarujących udział lub zainteresowanie w tym proteście (sięga już blisko 23 tysięcy). – „Nie mamy wątpliwości. Jesteśmy świadkami zamachu stanu. W trosce o Polskę, przyszłość naszą i naszych dzieci, nie możemy na to pozwolić. Wszyscy wolni ludzie!!! Przybądźcie pod Sejm w najbliższą niedzielę. Pokażmy, że muszą się w końcu zatrzymać” – piszą organizatorzy. Do udziału w manifestacjach zachęca też były prezydent Lech Wałęsa, który obecnie przechodzi rekonwalescencję po pobycie w szpitalu. – „Zachęcam, a nawet żądam od ludzi jeszcze większej solidarności i większej siły w działaniu” – powiedział „Wyborczej” Wałęsa.
(Źródło: natemat.pl, wyborcza.pl, interia.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
14 lipca 2017 19:20

Prezesie nikt się Pana nie boi

Zgredzinka
Zgredzinka
16 lipca 2017 10:41
Reply to  Mariusz

Na pewno ?
Może niech każdy mówi we własnym imieniu, bo odwaga to rzecz mierzona probierzem indywidualnym.
Tyle o sobie wiemy, ile nas wpróbowano.

zuza
zuza
14 lipca 2017 19:45

Kaczyński będzie siedział.

Zgredzinka
Zgredzinka
16 lipca 2017 10:49
Reply to  zuza

Myślę, że raczej będzie leżał jak Piłsudski na Wawelu.
Przecież dopiero przygotowuje się do dyktatorskich rządów, a to trochę potrwa zanim zniewoli cały naród. Biorąc pod uwagę biologię, pewnie będzie się delektował dyktaurą do końca swoich dni. Żdąży nawet przygotować swoich godnych następców … no chyba, że jak w 1939, wpadna do nas sąsiedzi z sąsiedzką, niekoniecznie przyjacielską, wizytą. Wtedy znowu będziemy po swojemu, najlepszym narodem na nie najlepsze czasy.

Gekon
Gekon
14 lipca 2017 20:25

Nie strasz, nie strasz, bezzebny karaluchu!!! Hitler tez straszyl, az palnal sobie w leb!!!

Zgredzinka
Zgredzinka
16 lipca 2017 10:52
Reply to  Gekon

Mylisz się, to było samobójstwo wspomagane.
Tacy „gieroje”, to zawsze najwięksi tchórze.
Vide Macierewicz w Smoleńsku.

Włodzimierz
Włodzimierz
14 lipca 2017 23:54

Zorganizowana grupa ( przestępcza )oszustwem i przekupstwem uzyskała władzę i łamiąc konstytucję robi co chce. Opozycja rozproszona komentuje i lamentuje zamiast zorganizować się i działać na zasadzie uzasadnionej obrony koniecznej. .Krytyka, bierny opór,nieposłuszeństwo obywatelskie – na to już za późno, a możliwości coraz mniej. Władza za chwilę nałoży nam kaganiec , smycz , a tzw. opozycji – kajdanki. Pranie mózgów wciąż trwa. No i co jej zrobimy? Gdzie dziś znaleźć Wałęsę – bis?

Zgredzinka
Zgredzinka
16 lipca 2017 11:00
Reply to  Włodzimierz

Pewnie sam się znajdzie, jak wszystkim już tak dopieką, że zrobi im się wszystko jedno.
Stawiać trzeba na młodych, bo to im powinno zależeć by żyć w wolnym kraju.
Takich postaci nie da się wyszukać, one same muszą się objawić.

smętek
smętek
15 lipca 2017 10:18

Niech zaczyna. Może wtedy dotrze do ludzi, że ten kurdupel dokonuje zamachu stanu i zmienia ustrój. Najpierw posłowie (pewnie żałuje, że nie ma takiej Berezy Kartuskiej) a później wszyscy, którzy nie złożą mu przysięgi lojalności.

Waldemar
Waldemar
15 lipca 2017 12:16

PiS ma 2 terminy dla prawnych zamachów stanu czy zmian ustrojowych: Adwent i kanikuła. Genialne w swej prostocie. Wczoraj w TVN24 sonda na plaży: „Panie, ja na urlopie od polityki odpoczywam”, „Nawet radia staram się nie słuchać”, „Przyjechałam odpocząć, a ja w ogóle polityką się nie interesuje”. Oto pożądany przez PiS stan umysłów Suwerena. Gorzej, gdy rozmawia się nie o sądach, ale o cenie benzyny albo cenach w sklepie. Tu suweren jesli nie jest na plaży i akurat interesuje się polityką, ma całkiem konkretne zdanie, o czym każdy moze się naocznie i nasłusznie przekonać. Tyle że – i tu tkwi clou programu – suweren jest jak z wiersza Tuwima – „widzi wszystko oddzielnie”.

Mirek
Mirek
15 lipca 2017 16:47

wielki nieinternowany zza pleców błaszczaków i terleckich „pies” straszy opozycję. to i tak lepiej niż w 81 spod maminej kołdry.

Zulka
Zulka
16 lipca 2017 19:08

Niestety
Kult jednostki trwa i co raz bardziej się utrwala. Widoczne to jest zwłaszcza na tzw. prowincji. Jeszcze do niedawna można było.podyskutować co złe co.dobre w działaniu rządzących – teraz , przykro mówić, ale krąg osób za Pisem poszerza s ię i to zjawisko jest mało zrozumiałe -zwłaszcza w kontekście zapowiadanych podwyżek cen. Może prezentacja np..p. Ziobry w prostych. zrozumiałych dla tych ludzi słowach miała również znaczenie – gdy, niekoniecznie rozumieją znaczenie Konstytucji, demokracji i wolności słowa i wiary.