„Prezes PiS zamierza wysadzić Unię Europejską od środka”

„Prezes PiS zamierza wysadzić Unię Europejską od środka”

Jarosław Kaczyński przyjął na Nowogrodzkiej lidera skrajnie prawicowej hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascala. – „Dużo wspólnych celów i wyzwań w UE a przede wszystkim zgoda, że przyszłość UE to ścisła współpraca suwerennych państw a nie federacja” – podsumował to spotkanie szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba.

Vox to nacjonalistyczna partia, opowiadająca się za silnym, scentralizowanym państwem. Chce ograniczyć aborcję, anulować ustawę o przemocy domowej wobec kobiet, jest przeciwna uchodźcom i krytykuje UE.

Senator Bogdan Klich z PO powiedział, że to spotkanie jest naturalną konsekwencją wcześniejszych rozmów Kaczyńskiego z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim oraz premierem Węgier Viktorem Orbanem. – „Na naszych oczach tworzy się sojusz, który zamierza wysadzić Unię Europejską od środka. To partie, które mają charakter populistyczny, które często mają charakter nacjonalistyczny. PiS nie afiszuje się współpracą z tymi partiami, ale uczestniczy w takim zawiązywaniu sojuszu” – stwierdził Klich.

Dodał, że prezes PiS liczy na to, „że poprzez współpracę z takim ugrupowaniem jak Vox, doprowadzi do tego, że główne zdobycze Unii Europejskiej – z których korzystają w tej chwili wszyscy Polacy – zostaną zepchnięte na boczny plan, a niektóre nawet zlikwidowane”.

– „Jest to element budowania nowej międzynarodówki w Parlamencie Europejskim, opartej o jeden wspólny cel: rozmontowanie Unii Europejskiej” – powiedział poseł Andrzej Halicki z PO. Jego zdaniem, PiS szukając sprzymierzeńców takich jak Abascal czy Salvini, „działa na rzecz braku inwestycji ze środków europejskich lub ich ograniczenia oraz braku środków dla polskich samorządów”. – „To jest działanie wbrew interesowi Polski i wbrew polskiej racji stanu, bo tak naprawdę ogranicza to polskie bezpieczeństwo” – dodał Halicki.

bt

Źródło: dziennik.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
darooAndrzejAndaJabisJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Jest to, z grubsza rzecz biorąc, podcinanie gałęzi na której siedzi rząd Morawieckiego i niestety, my wraz z nim. Myślę, że Putin chętnie użyczyłby własnej piły łańcuchowej, gdyby oczywiście o to się do niego zwrócono.

Jantar
Jantar

A ja myślę, że Putin wspomaga finansowo te partie. Zresztą mówi się, że finansuje protesty Żółtych Kamizelek w krajach Europy Zachodniej. No i nie zapominajmy, że ostatnio zażądał od Trumpa szczytu, na którym miałyby zostać ustalone nowe strefy wpływów USA i Rosji – jak po IIWŚ. Do UE będą przystępowały kolejne kraje ze wschodu i południa Europy, więc Putinowi umykają. Stąd pomysł nowego podziału wpływów i stąd pomysł zrobienia z UE „luźnej federacji państw narodowych”. Tak przy okazji to prawicy brakuje jakiejś wojenki, żeby „postrzelać do ludzi” (jak to ujęli członkowie tworzonej przez PiS Obrony Terytorialnej). A taka luźna federacja… Czytaj więcej »

Anda
Anda

Gdyby była możliwość spotkania się z Hitlerem, tez ochoczo by z niej skorzystali.

Jantar
Jantar

I do kompletu jeszcze: Stalin, Mussolini, gen. Franco i cesarz Yamamoto.

Jabis
Jabis

Karakan … to WIELKI światowiec. Wszędzie jeździł (z Bielanem – bo pani May nie mówi po polsku), wszystko widział i … ma wizję! Śmiano się, że to PISsudski na kocie. A tu bęc! N a p o l e o n ! ŻULiborski.

Andrzej
Andrzej

Moim zdaniem to lekka lekka przesada….raczej chce poprawić Traktat tak by Unia mniej ingerowała w rządzeniu poszczególnymi krajami członkowskimi – poza obszarem spraw wzajemnie zapisanymi w traktacie. Tak by nie była Państwem w Państwie.

daroo
daroo

Art 44 Konstytucji RP i wszystko w temacie. Oj Trybunał Stanu będzie miał pełne ręce roboty i to na długie miesiące