Prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu zgodził się na kandydata Ziobry. „Bycie prezesem to dziś dramat”

Zbigniew Ziobro określa aktywistów kryminalistami

Minister Zbigniew Ziobro wybrał wiceprezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu. Zrobił to jednak – jak wskazuje „Gazeta Wyborcza” – niezgodnie z prawem, bo wybrał wskazanego przez siebie kandydata. Zgodnie z przepisami powinien wskazać go prezes SO, którym jest obecnie sędzia Krzysztof Lewandowski.

 

Wiceprezesem z nadania Ziobry został sędzia Tomasz Kosmalewicz z wydziału gospodarczego. Urzędnik nie objął początkowo obowiązków, bo sam nie wiedział, czy został powołany zgodnie z prawem. Resort wysłał więc do SO pismo, w którym poprosił Lewandowskiego o wskazanie kandydata na swojego zastępcę.

Dokument – jak pisze „Wyborcza” – był sugestią, aby Lewandowski poparł Kosmalewicza. I tak też się stało. Prezes wystąpił z wnioskiem o powołanie nominata Ziobry na wiceprezesa. Zrobił to zresztą przy sprzeciwie części sędziów.

 

„Wyborcza” pisze dalej, że w sprawie wyboru wiceprezesa odbyło się kolegium. Za kandydaturą Kosmalewicza zagłosowało 4 sędziów, 9 było przeciw, natomiast 7 wstrzymało się od głosu. Lewandowski zignorował opinię swoich współpracowników.

Dlaczego Lewandowski się ugiął? Zgodnie z informacjami podanymi przez „Wyborczą” sędzia jest na celowniku Ziobry. Minister już kilka miesięcy temu chciał odwołać go ze stanowiska ze względu na rzekome nieprawidłowości, których miał się dopuścić, biorąc kredyt na zakup mieszkania.

Decyzja prezesa została więc przyjęta z wyrozumiałością przez część pracowników SO. „Prezes jest pod ścianą, proszę go zrozumieć. Czego by nie zrobił, byłoby źle. Bycie prezesem to dziś dramat” – powiedział „Wyborczej” jeden z sędziów.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
nabuccoMaciek123454321RJWwitek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
witek
witek

a bycie uczciwym, to też dramat?

RJW
RJW

Jest mi znane to postępowanie: gdy byłe kierownikiem dawano mi obsadę, nawet bez konsultacji, a potem żądali, żebym odpowiadał za nich!

Maciek123454321
Maciek123454321

Jest na to rada – „otorbić” ziobrowego mianowańca. Skoro nie ma innego wyjścia, to niech siedzi na stołku, ale zrobić tak, żeby nie szkodził.

nabucco
nabucco

Trzeba mieć jaja i honor a nie tylko dbać o stołek. Miernota!