Prezydent chce zamknąć szkoły przed stowarzyszeniami? Awantura na komisji

Prezydent chce zamknąć szkoły przed stowarzyszeniami? Awantura na komisji

Dziś odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji nt. projektu prezydenta ws. działalności stowarzyszeń i organizacji pozarządowych na terenie szkół. Przedstawiciele PiS wyprosili ze spotkania reprezentantów tzw. strefy społecznej, bo na ich udział nie pozwala rzekomo regulamin. Nie mogli oni też uczestniczyć w nim poprzez wideokonferencję (zasłaniano się „słabymi łączami” internetowymi).

Awantura o udział w spotkaniu Komisji Edukacji strony społecznej doprowadziła w końcu do zdjęcia ustawy z porządku dzisiejszych obrad. I bardzo dobrze! Dlaczego? Ustawa wprowadza m.in. zapis mówiący o tym, że zajęcia z udziałem członków NGO’sów mogą odbywać się w szkołach tylko za zgodą większości rodziców. Doprowadziłoby to absurdu, w którym jedni rodzice decydowaliby o tym, o czym nie mają dowiadywać/uczyć się podopieczni zupełnie obcych im opiekunów.

„Referendum rodziców miałoby zatem decydować o tym, jakie będą w szkole: zajęcia dodatkowe, szkolenia dla nauczycieli, w jakie akcje społeczne czy charytatywne szkoła się zaangażuje, z jakich form wsparcia organizacyjnego, merytorycznego czy sprzętowego skorzysta” – podaje OKO.Press.

Organizacje pozarządowe i nauczyciele głośno protestują przeciwko takim zmianom, bo uderzą one głównie w działania na rzecz wyrównywania szans. Dzieci z rodzin o „niskim kapitale kulturowym” zostaną pozbawione szans na poszerzenie wiedzy. Nauczyciele zostaną zaś pozbawieni przez rodziców prawa do decydowania.

Równie absurdalnym zapisem ustawy jest obowiązek przedstawienia szkole „prospektu informacji wychowawczej”, który potem musi zostać dostarczony rodzicom. Ma on zawierać prezentację idei wychowawczych stowarzyszenia, idei wychowawczych realizowanych w ramach konkretnego projektu, programu, a nawet garść informacji zwierających opisy dydaktycznych materiałów graficznych. Sporządzenie takiego dokumentu zajmie z pewnością dobre kilkanaście godzin.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Przy tak zagmatwanych zapisach dyrektorzy szkół i same stowarzyszenia nie będą skore do prowadzenia dodatkowych zajęć, nawet jeśli będą one dotyczyły np. ochrony środowiska, bezpieczeństwa czy walki z uzależnieniami i używkami.

nt

Źródło: oko.press

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MarekAgnieszka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agnieszka
Agnieszka

Duda jest mierny umyslowo do tego stopnia, ze jak na niego patrze, mam wrazenie, ze potrzebyje specjalnej troski!!!!

Marek
Marek

Czemu nie, pod warunkiem ze Kosciol z katechetami zostana również wykopceni ze szkol.