Prezydent Duda nie podpisze nowelizacji Kodeksu karnego?

Prezydent Duda nie podpisze nowelizacji Kodeksu karnego

Według informacji, do których dotarło Radio RMF FM, doradcy Andrzeja Dudy chcą skierować nowelizację Kodeksu karnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Pierwotnie – według informacji pozyskanych przez rozgłośnie – prezydent rozważał nawet zawetowanie budzącej kontrowersje ustawy. Doradcy nie chcąc jego konfliktu z rządem, zasugerowali mu jednak odesłanie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego, co miałoby ściągnąć z niego część odpowiedzialności.

Wesprzyj KODUJ24.PL

O zawetowanie ustawy zaapelowała do Dudy spora, bo 158-osobowa grupa naukowców. W liście skierowanym do głowy państwa ostrzegli oni przed „chaosem prawnym”, jaki wywoła przyjęcie ustawy.

Środowisko naukowe skrytykowało pisowskich decydentów, którym zarzucono przyjęcie ustawy z „rażącym naruszeniem konstytucyjnych standardów w zakresie trybu dokonywania zmian w Kodeksie karnym”. Nowelizacja nie przeszła m.in. czterech czytań, które są prawnym wymogiem zapisanym w Konstytucji RP.

Krytycy uważają, że część nowych przepisów jest niezgodna z ustawą zasadniczą i Europejską Konwencją Praw Człowieka. Jednym ze spornych zapisów jest m.in. ten mówiący o karze bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności.

/nt/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
JackMaciek123454321ewaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

No …jak magister Przyłębska weźmie się do roboty, to yyyyyhhhhh….

ewa
ewa

„doradcy” Andrzeja Dudy brzmi śmiesznie, do jakiego TK, przeciez |Polska TK juz dawno nie ma a jeżeli Duda podpisze ustawe to UJ pierwsze co powinien zrobic to odebrac dyplom doktora prawa

Maciek123454321
Maciek123454321

Przerażają te pisowskie bezmózgi zaludniające sejm i senat. Głosują, nawet nie wiedzą, nad czym, bo Karaluch kazał. Niemcy mają na to dosadne określenie, a oni wiedzą najlepiej, bo to przerabiali w III Rzeszy. „Kadavergehorsam” się to nazywa, W wolnym tłumaczeniu „ścierwie posłuszeństwo”.

Jack
Jack

Niezły ,,Myk” Duda nie straci ,,TK” resztę załatwi. ,,Su…..syny”