Prezydent Duda planuje amnestię z okazji 100-lecia niepodległości?

Samorządowcy nie pójdą na spotkanie z Dudą

Dziennikarze „Gazety Wyborczej” dotarli do informacji, jakoby prezydent Andrzej Duda planował ogłosić amnestię z okazji 100–lecia wolnej Polski. To w naszej historii żadna nowość. W latach 1918 – 1939 ogłaszano ją trzynastokrotnie, a w czasach PRL okazją do jej wprowadzenia były rocznice utworzenia Polski Ludowej. Ostatnia amnestia to rok 1989, gdy na wolność wyszli tzw. polityczni, a skazanym na śmierć zamieniono wyroki na 25 lat więzienia.

Oczywiście informacja o amnestii jest nieoficjalna. Wiadomo tylko, że jedna z warszawskich kancelarii prawnych została poproszona o przygotowanie projektu oraz określeniu jego skutków prawnych i społecznych. Według informatora, aktem tym objęci zostaliby więźniowie, których wyroki nie przekraczają 3 lat więzienia. To sprawcy wykroczeń, skazani na grzywnę, zalegający ze spłacaniem kar finansowych. To również „alimenciarze”, ale w ich przypadku warunkiem wyjścia na wolność byłoby uregulowanie zaległości pod groźbą powrotu do więzienia.

Zgodnie z prawem, prezydent ma inicjatywę ustawodawczą, ale to Sejm podejmuje ostateczną decyzję. To Sejm musi przegłosować ustawę w tej sprawie.

https://twitter.com/tvpiKorea/status/995919227763740672

„Gazeta Wyborcza” zapytała Kancelarię Prezydenta i jego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego czy rzeczywiście prezydent planuje amnestię, jednak odpowiedź była bardzo wymijająca. Według kancelarii żadne analizy i konsultacje w tej sprawie nie są obecnie prowadzone, a nie ma ona obowiązku informowania o przyszłych działaniach „organu w sprawach indywidualnych, jego niezmaterializowanych zamierzeń, idei, koncepcji, pomysłów”. Minister Łapiński odpowiada, że „nie ma takiego tematu, ale do 100-lecia jeszcze pół roku” czyli może…jest coś na rzeczy?

Dr Paweł Moczydłowski, kryminolog i szef polskiego więziennictwa w latach 1990- 1994, mówi, że dzisiaj w więzieniach przebywa ok. 74 tys. ludzi, a aż 40 tys. czeka na odbycie kary. Podkreśla, że Polska ma najwięcej więźniów na 100 tys. mieszkańców i najniższą normę przestrzeni, bo raptem 3 m. kw. na osobę. W więzieniach narasta agresja więźniów i wobec siebie, i wobec funkcjonariuszy. Tak więc i z tego względu „100-lecie niepodległości i sytuacja panująca w więziennictwie stwarzają dobry klimat do dyskusji o amnestii”. Paweł Moczydłowski jednak przestrzega, by plany amnestii ogłaszać ostrożnie. Przypomina, że właśnie w 1989 r. nadzieje więźniów na amnestię doprowadziły do wybuchu buntów, w którym rannych zostało ok. 1000 osób.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

 

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ZwinkaPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Jeśli będzie jakaś amnestia, to podejrzewam, że nie będzie dotyczyła skazanych. Swoim zwyczajem PAD tak na wszelki wypadek uniewinni awansem wszystkich krewnych i znajomych Królika – przepraszam, Kaczora – póki jeszcze może.

Zwinka
Zwinka

Trzeba opóźnić cele. Będą potrzebne dla mord zdradzieckich.