Prezydent Wrocławia zakazuje narodowcom Marszu Niepodległości

Prezydent Wrocławia zakazuje narodowcom Marszu Niepodległości

– „Podjąłem decyzję o wydaniu zakazu organizacji Narodowego Marszu Niepodległości, po zasięgnięciu opinii Policji i w porozumieniu z prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem” – poinformował na Twitterze prezydent Wrocławia. Rafał Dutkiewicz w uzasadnieniu powołał się na opinię Komendy Miejskiej Policji.

Napisano w niej, że w poprzednich tego typu zgromadzeniach we Wrocławiu uczestniczyły osoby „identyfikujące się ze środowiskami skrajnie prawicowymi, utożsamiające się z organizacjami takimi, jak Młodzież Wszechpolska, ONR, Ruch Wolności oraz pseudokibice WKS Śląsk Wrocław”. Organizatorem tegorocznego marszu jest Piotr Rybak, o którym policja w swojej opinii napisała, że uczestniczył w wydarzeniach, podczas których prezentowane były „postawy ksenofobiczne, charakteryzujące się agresywnym, antagonistycznym nastawieniem do osób o odmiennym światopoglądzie”. Przypomnijmy, że Rybak spalił na wrocławskim rynku kukłę Żyda. Razem z byłym księdzem Jackiem Międlarem głoszą opinie antysemickie i skrajnie nacjonalistyczne.

Dutkiewicz, uzasadniając swój zakaz, stwierdził również, że istnieje zagrożenie, że na Marszu Niepodległości 11 listopada mogą pojawić się niebezpieczne przedmioty. Może także dojść np. do nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych.

Od decyzji prezydenta Wrocławia przysługuje odwołanie, z którego narodowcy zamierzają skorzystać. Wspomniany Jacek Międlar zapowiedział to na Twitterze.

bt

Źródło: onet.pl, Twitter

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AnonSaint GeorgePolka gorszego sortubartMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Nareszcie coś się dzieje w sprawie narodowców. Mam nadzieję, że dobrze przygotowano podstawy do zakazu. To .”.że istnieje zagrożenie, że na Marszu Niepodległości 11 listopada mogą pojawić się niebezpieczne przedmioty..”, to w mojej opinii za mało na zakaz, ale to, że organizuje to osoba która cechują „postawy ksenofobiczne, charakteryzujące się agresywnym, antagonistycznym nastawieniem do osób o odmiennym światopoglądzie”, już brzmi lepiej.
Zobaczymy jak do sprawy podejdzie sąd.

Saint George
Saint George

Ale wszyscy mamy prawo prezentować swoje poglady, również publicznie. Również Ci spośród nas którzy nie są politycznie poprawni. Zakazane jest propagowanie ustrojów totalitarnych takich jak nasizm. Nacjonaliizm jest czymś innym: podkreśla wartość identyfikacji narodowej i pragnie silnego narodowego państwa. Nie postuluje wymordowania innych narodów choć za najważniejszy uznaje interes tego konkretnego narodu. Nie wszyscy musimy być zwolennikami multi kulti i LBGT. Szowinizm natomiast postuluje osiąganie korzyści poprzez agresję w stosunku do innych narodów.

Marek
Marek

Zakazane są także race, zasłanianie twarzy, propagowanie nienawiści i rasizmu chyba też. Zakazana jest agresja wobec innych, niezależnie czy jesteś członkiem legalnej manifestacji czy nie.
Mamy prawo prezentować swoje poglądy publicznie, ale nie każda forma tej prezentacji jest prawnie dopuszczona.

Anon
Anon

Czyli antifa też powinna dostać zakaz

Marek
Marek

Antifę znam tylko jako formę usprawiedliwienia stosowaną przez skrajne ugrupowania dla ich agresji bo antifa też tak robi. Jeśli jest tak jak sugeruje przedmówca, że członkowie antify są agresywni, zasłaniają twarze na manifestacjach, używają rac itd to jak najbardziej takie marsze należy rozwiązywać, a łamiących prawo łapać i karać. Ja staram się nie stosować podwójnych standardów, czego o obecnej władzy i kontrolowanej przez nią policji i prokuratury powiedzieć nie mogę. O „okazywaniu niezadowolenia” w formie przemocy dozwolonej dla zwolenników, ale skrajnie potępianej gdy celem jest pisowski urzędnik wspomniał kto inny, ja dodam tylko o rozwiązywaniu legalnego marszu z powodu nielegalnej… Czytaj więcej »

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Dowiedzieliśmy się jakiś czas temu, że ze strony tej hałastry „okazywanie niezadowolenia” w każdej formie jest jak najbardziej dozwolone. Ale tylko z ich strony. Reszta ma siedzieć cicho, najlepiej w domu. Bo jak nie – to w mordę. A jak się będziesz bronić, to możesz stanąć przed sądem. Takie mamy prawo i sprawiedliwość. Mam nadzieję, że najdalej za rok to się skończy.

bart
bart

Saint George O, odezwał się miękki propagator. Szanowny pan nie słuchał uważnie na lekcjach historii. Te pojęcia może i encyklopedycznie się różnią, ale dotyczą tego samego. Nigdy nie słyszałem o nacjonaliście (nie mówiąc już o spotkaniu takowego), który nie pałałby szczerą nienawiścią do innych narodów. Chyba jedynym wyjątkiem jest syjonizm, ale to, że alternatywnie określa się go nacjonalizmem żydowskim, to raczej nieporozumienie. Zresztą syjonzm w swojej historycznej postaci już nie istnieje. A co do innych nacjonalizmów – czyja to jest wina, że w powszechnym odbiorze zlewają się z szowinizmem i neofaszyzmem? Przecież to Morawiecki, Kaczyński, Duda, Rybak czy Międlar podsycają… Czytaj więcej »

bart
bart

Nareszcie. Brawo!

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Brawo Wrocław! Wszędzie tak powinno być.