Prof. Bohdan Zdziennicki: PiS wkroczył na drogę destrukcji

Prof. Bohdan Zdziennicki: PiS wkroczył na drogę destrukcji

„Dożyliśmy takich czasów, kiedy wszyscy uczciwi ludzie powinni zabierać głos. Jesteśmy świadkami postępującego rozkładu naszej państwowości. Uderzenie idzie w sądownictwo” – powiedział w „Faktach po Faktach” były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Bohdan Zdziennicki. Dodał, że uderzenie w sądownictwo jest uderzeniem w istotę funkcjonowania każdego państwa. – „To, co się stało z Trybunałem Konstytucyjnym, jest rzeczą tragiczną. Musimy być świadomi, że bez Trybunału nie ma demokratycznego państwa. I jeszcze jedno” – powiedział gość „Faktów po Faktach” – „sądownictwo musi być nie „nasze”, PiS-owskie, czy PO-wskie, tylko niezależne, niezawisłe. Bardzo groźne w swoich konsekwencjach jest to, że zmiany ustawodawcze, a nierzadko wypowiedzi polityków uderzają w niezależność i niezawisłość sądów”.

Pytany, czy obecny Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje z legalnie wybraną prezes Julią Przyłębską, prof. Zdziennicki odpowiedział, że „są istotne wątpliwości, czy ten wybór został dokonany prawidłowo”. Zalecił jednak cierpliwość: – „Poczekajmy, co na ten temat powie Sąd Najwyższy” – powiedział. Warszawski Sąd Apelacyjny zadał bowiem Sądowi Najwyższemu pytania prawne dotyczące „umocowania osób powołanych na określone stanowiska”, a w tym kontekście – upoważnienia sędzi Julii Przyłębskiej „do dokonywania czynności za prezesa TK”.

Profesor stwierdził, że droga, na którą wkroczyło Prawo i Sprawiedliwość, „wskazuje na proces ogromnej destrukcji. Sądownictwo jest podstawą funkcjonowania każdego kraju, ponieważ stoi na straży prawa. Wszystkie sprawy ostatecznie kończą się w sądach”. Pytany o największe zagrożenia dla sądownictwa, odpowiedział, że są nimi zmiany ustawodawcze oraz wypowiedzi polityków, które ograniczają niezależność i niezawisłość sądów. – „Jeżeli sąd i sędzia nie jest niezawisły, to właściwie to nie jest już sąd” – skonkludował prof. Bohdan Zdziennicki.
(Źródło: tvn24)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

12
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Nihilgniewko_syn_rybaMariolaantyuzurpatorsmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
guruguru
guruguru

Dokładnie się z Panem zgadzam Panie Profesorze.

Lodek szwecka 27 czecie pientro
Lodek szwecka 27 czecie pientro

Intlgientnie pan wyglądasz. Czy i pan uważasz że tylko na prowincji można wyżyć za 10K/mies? A pan ile dostajesz razem na ręukie? ze dwadześcia pare? A te poglondy to skond? Skodu? hehehehehe

Zgredzinka
Zgredzinka

A ta mowa, to jeszcze polska ?
Chłopie „deforma” jeszcze nie wdrożona, a ty już nie znasz gramatyki i zasad pisowni !!!
Jak chcesz zabierać głos na tym forum, to najpierw naucz się pisać.

guruguru
guruguru

Naucz się pisać prymitywie!

smętek
smętek

Znaj swoje miejsce w szeregu i nie obrażaj inteligencji mojego psa wielorasowego. Naszym nieszczęściem jest to, że takie „gwiazdy intelektu” to w większości suweren.

Nihil
Nihil

Lodek.Ty chyba jesteś po rozmowie z szympansem….I tak Ci zostało

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Niezawisłość sędziowska: „Policyjny pościg za sędzią w Szczecinie. Zatrzymana nie zgodziła się na badanie krwi, bo chroni ją immunitet. Policjanci zwrócili uwagę na samochód sędzi Anety M., gdy ta zatrzymała go na środku ruchliwego ronda. Podjechali radiowozem na bliską odległość, ale sędzia ruszyła do ucieczki. Dopiero po pościgu udało się zablokować jej samochód i nie pozwolić, by jechała dalej. Funkcjonariusze chcieli porozmawiać z sędzią, ale ta zamknęła się w samochodzie i pokazała im legitymację sędziowską. O sprawie natychmiast poinformowano prokuraturę oraz sąd okręgowy. Na miejscu pojawił się też kolega sędzi Anety M. z Sądu Okręgowego w Szczecinie. Sędziowie poinformowani o… Czytaj więcej »

antyuzurpator
antyuzurpator

W każdym stadzie znajdzie się czarna owca. Albo według narracji pisiaków – jedna jaskółka nie czyni wiosny. Alkohol redukuje umysł delikwenta do poziomu małego zwierzaczka futerkowego, więc trudno od takiego oczekiwać rozumnego zachowania. (Osobiście kogoś „pod wpływem” ponownie uważam za człowieka dopiero po wytrzeźwieniu.) To nie jest „niezawisłość sędziowska”, tylko złe prawo. Immunitet ma chronić przed pośrednim wpływaniem na czynności i decyzje związane z wykonywaniem pracy, poprzez pociąganie za nie do odpowiedzialności lub inne szykanowanie. Nie powinien służyć do zasłaniania się w przypadku pospolitych wykroczeń czy przestępstw. W sprawie sądownictwa manipulacje niemiłosiernie nam panującej partii dotkną wszystkich sędziów (a więc… Czytaj więcej »

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Żeby to jeszcze dotyczyło jednego, czy dwóch… ;)))

Mariola
Mariola

Z uwagą i smutkiem słuchałam zawsze wypowiedzi byłych Prezesów Trybunału Konstytucyjnego: Andrzeja Zolla, Marka Safiana, Jerzego Stępień czy Andrzeja Rzeplińskiego. Z niepokojem wsłuchiwałem się w wypowiedzi Pani Prezes Sądu Najwyższego. Oglądałam też wczoraj rozmowę redaktora Kajdanowicza z Prezesem Zdziennickim i to już nie ze smutkiem a z wielkim przerażeniem. My już przecież Polski nie mamy, PiS ją nam zabrał w zamian pozostawiając kawałek terytorium z wyciętymi drzewami, zatrutym powietrzem i ubożejącym społeczeństwem na którym szerzy się bezprawie i anarchia. Chyba czas skończyć dyskusję.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

„Chyba czas skończyć dyskusję”

i zażyć lekarstwa…

Mariola
Mariola

Mogłabym jak od bardzo dawna Pański komentarz pozostawić bez reakcji. Mogłabym też okazać trochę empatii i przypomnieć, niech Pan zażywa te leki byle zgodnie w/g zaleceń lekarza bądź farmaceuty. Ale Pan, jak sądzę członek fanklubu ”warszawskich barmanek”, nie da mi spokoju, jak o tym świadczą regularne zaczepki. Przypomnę Panu, że ma to miejsce (od 3-4 m-cy) tj. od czasu jak zapragnął Pan mój adres e-mailowy w ramkę sobie oprawić. Ta „merytoryczna” wymiana zdań mogłaby się zakończyć jakimś konsensusem gdyby nie to, że ja chciałam ramkę z dessy, a Pan mnie zakupem w zwykłym dyskoncie chciał mnie zbyć. Od tamtego czasu,… Czytaj więcej »