Prof. Gersdorf o decyzji TSUE: „Nasze racje zostały uwzględnione”

Prof. Gersdorf: „Trzeba dbać o niezależne sądownictwo na czele z Sądem Najwyższym”

– „Jestem zadowolona, że stało się tak, że ktoś nasze racje uwzględnił, ale jestem niezadowolona, że rząd mojej ojczyzny nie zrobił tego wcześniej i że musieliśmy stanąć przed trybunałem europejskim. Zobaczymy, jak się do tego ustosunkuje partia i rząd” – skomentowała dzisiejszą decyzję TSUE Pierwsza Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.  Unijny Trybunał zawiesił przepisy pisowskiej ustawy o Sądzie Najwyższym i zdecydował o zastosowaniu środków tymczasowych. Sędziowie „wysłani” na emeryturę przez nową ustawę mają „pełnić funkcje na tym samym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków zatrudnienia, jakie przysługiwały im przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym” – napisano w postanowieniu TSUE.

Prof. Gersdorf uważa, że KRS powinna teraz zawiesić nabór, który prowadzi obecnie – na ośmiu sędziów do Izby Pracy SN. – „Nie ma tam naboru na moje miejsce, bo moje miejsce jest zajęte – jako Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego – i jeszcze będzie zajęte przez półtora roku” – powiedziała.

Z kolei rzecznik SN Michał Laskowski stwierdził, że to, co działo się z Sądem Najwyższym, z sądami, z TK, to wszystko wymyka się standardom, które są przyjęte w Europie. Potwierdzili to dzisiaj najwybitniejsi sędziowie Europy i najpoważniejszy organ sądowy Europy. Powstrzymane zostały wszystkie procesy, które zostały zainicjowane w ostatnich miesiącach. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której rząd nie respektowałby takiego orzeczenia, a oznacza to, że nie będzie już sędziego komisarza w SN i że wszystkie działania, które zostały dotychczas podjęte, zostały na dzisiaj zatrzymane, a być może będzie możliwość ich odwrócenia w przyszłości – komentował decyzję TSUE.

bt

Źródło: 300polityka

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Polka gorszego sortuRafałMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

No i wybory mamy ocalone. Zastanawia mnie jedno – czy pisiory rzeczywiście powołaniem nowej izby chciały unieważnić niekorzystny wynik wyborów? Czy pisiory chciały zaryzykować życie tysięcy obywateli, którzy by niechybnie wyszli na ulice?? A może chcieli, żeby wojsko się zbuntowało? Cholerny piso-faszyści.

Rafał
Rafał

„Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której rząd nie respektowałby takiego orzeczenia…”

A ja sobie mogę to wyobrazić. Bareja by tego nie wymyślił, ale Kaczyński ze swoją kliką już nad tym myślą i znajdą odpowiedni przepis, albo go i na nocnej zmianie uchwalą.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

To wszystko na nic, bo prezes już dawno powiedział, że ich nikt nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne. To jest właśnie taka sytuacja. Wszyscy mówią jedno, a ci wciąż swoje.