Prof. Gersdorf: „Siłę zawdzięczam ludziom, którzy mnie wspierają”

Spór kompetencyjny nie istnieje – napisała Pierwsza Prezes SN do Julii Przyłębskiej

– „Co się stanie, jeśli pojawi się drugi prezes? Sędziowie nie mają wojska. Sędzia zawsze przegra z władzą. Sędzia może walczyć tylko na prawo, na paragrafy” – powiedziała I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf na konferencji prasowej w Karlsruhe. Zapytana, czy pojawi się moment, w którym ustąpi, odpowiedziała: – „Ja już nie mam z czego ustępować. Jestem przy ścianie. Mogę tylko trwać, trwać w tym swoim mniemaniu, że jestem I prezesem, natomiast nie ma takiej możliwości, żeby sędzia, i to jednak kobieta, według władzy stara, mogła się przeciwstawić wszystkiemu” – stwierdziła.

Prof. Gersdorf stwierdziła, że trwając na stanowisku jako I Prezes SN „broni Konstytucji”, a ona sama przysięgała jej strzec. – „Jestem zdeterminowana swoją przysięgą, ponieważ jestem osobą honorową. Siłę zawdzięczam ludziom, którzy mnie wspierają – tym, którzy przysyłają listy z poparciem, ale także moim współpracownikom. Działania, które są podejmowane przez rządzących, są działaniami przeciw obowiązującej Konstytucji. W pewnym momencie jednak już nic nie będzie można zrobić. Będę pierwszym prezesem na uchodźstwie” – gorzko zażartowała.

Zapytana o uchwalenie przez PiS ustawy o sądownictwie, odparła, że to było oczywiste, że zostaną one przegłosowane. Sposób, w jaki przebiegały prace nad tą ustawą, określiła jako „nieprzyjęty w europejskich sferach prawniczych”. – „My to nazywamy, że „pędzi pendolino” – zauważyła I Prezes.

Prof. Małgorzata Gersdorf była gościem niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości.
Pełnego wsparcia I Prezes SN udzieliła jej odpowiedniczka w Niemczech Bettina Limperg.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
babskoAndrzejGrzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzegorz
Grzegorz

Tak! Wspierają nas Niemcy. A na poważnie – jesień 2019 i koniec lewaków w europarlamencie. Po wyborach 2019 dopiero będziecie płakać.

babsko
babsko

….no tak, będziecie płakać! Szczególnie wszyscy ci, którym się wydaje,że właśnie tworzą raj na ziemi…że bez końca będą dotowani /także przeze mnie!/, i bez końca potrafią zginać karki przed nowiutką „elytą”.

Andrzej
Andrzej

Wspierają i będą wspierać .