Prof. Gersdorf w CNN: „Tylko zmiana Konstytucji lub śmierć może przerwać moją kadencję”

I Prezes SN uważa, że pisowska ustawa represjonująca sędziów doprowadzi do opuszczenia UE przez Polskę

– „W moim mniemaniu jestem pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku. Nie zrezygnuję, ale mogę nie być w stanie wykonywać tej zaszczytnej pracy” – podkreśliła w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN prof. Małgorzata Gersdorf. Stwierdziła, że tę kadencję może przerwać albo jej śmierć, albo zmiana Konstytucji.

Pierwsza Prezes SN mówiła o wsparciu, które odczuwa każdego dnia. – „Jest część społeczeństwa, która bardzo mocno wspiera mnie i moją walkę o demokrację i niezależność sądownictwa. Widzę to codziennie rano przed wejściem do budynku Sądu Najwyższego” – powiedziała Gersdorf. Dodała jednak, że istnieje też druga strona medalu. – „Są prorządowi podżegacze, którzy słuchają tylko jednej wersji historii, swoich mediów. To widać w internecie i w tym jak postrzegają moją pozycję. Dla nich jestem Niemcem, sprzedawczykiem, praktycznie wszystkim, co najgorsze” – zauważyła.

– „W Polsce mamy konstytucyjny trójpodział władzy, który jest w tej chwili zrujnowany przez zwykłe ustawy. Władza ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego staje się władzą kontrolną nad sądami. Zmiany w sądownictwie forsowane przez PiS są bardzo niebezpieczne nie tylko dla społeczeństwa tu i teraz, ale nawet dla partii rządzącej, która straci tę władzę, bo te niedemokratyczne instrumenty, które stworzyła będą mogły być odwrócone przeciwko niej” – przestrzegła w CNN prof. Gersdorf.

Odniosła się również do uzasadniania reformy przez PiS koniecznością odsunięcia od orzekania komunistycznych i skorumpowanych sędziów. – „To fake news rozpowszechniany przez przedstawicieli władz” – podkreśliła prof. Małgorzata Gersdorf.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
qwertyAgnieszka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Agnieszka
Agnieszka

Zapraszam na światełko pod SN 3 października o godzinie 20.00. Pomóż zachować trójpodział władzy! To ważne dla wszystkich!

qwerty
qwerty

Nie spamuj