Prof. Gersdorf zwołała KRS

Prof. Gersdorf: „Jestem zbulwersowana słowami prezydenta”

– „To nie jest tak, że ja zwołując to, legitymizuję te zmiany. Wykonuję obowiązek prawny, który został na mnie nałożony i jest bezwarunkowy. Za tą moją decyzję stają także racje społeczne i ludzkie sprawy, które czekają na rozstrzygnięcie przez tę radę” – powiedziała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa odbędzie się 27 kwietnia i będzie dotyczyło wyboru przewodniczącego.

Na konferencji prasowej tak uzasadniała swoją decyzję: – „Stanęłam przed ogromnym dylematem prawnym i moralnym. Nie ma i nie było dobrego rozwiązania dla podjęcia takiej czy innej decyzji. Zdaję sobie sprawę z tego, że będę krytykowana, jednak według mnie pozycja I prezesa SN nie pozwalała na gesty nieposłuszeństwa obywatelskiego. Stąd miałam do wyboru dwa warianty rozwiązania tego moralnego konfliktu. Albo złożenie urzędu I prezesa SN i uwolnienie się od tego obowiązku, albo zwołanie KRS. Długo ważyłam rację i ważenie tych racji, a także apelów sędziów i obywateli o trwanie na stanowisku, zmiany legislacyjne galopujące, które to natychmiast po moim odejściu doprowadziłyby i tak do zwołania KRS i obsadzenia przez prezydenta stanowiska I prezesa SN, doprowadziło mnie właśnie do podjęcia decyzji o zwołaniu KRS – stwierdziła Małgorzata Gersdorf.

Pierwsza Prezes podjęła taką decyzję, choć wielokrotnie wyrażała wątpliwości dot. zgodności z Konstytucją trybu wyboru członków Rady, jak i dochowania w Sejmie ustawowej procedury.

Były rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek powiedział w TVN 24, że prof. Gersdorf „była poddawana niesłychanej presji, wręcz szantażowi. Ja osobiście nie zwołałbym takiego posiedzenia, ale rozumiem smutny obowiązek”.

bt

Źródło: tvn24.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ZgredzinkaObserwatorMaciek123454321Obserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

Ja osobiście już jakiś czas temu przestałem wierzyć Pani Gersdorf.

Maciek123454321
Maciek123454321

Niewątpliwie jest to najbardziej kontrowersyjna decyzja w jej życiu. W sytuacji, w jakiej się znalazła, nie było dobrego wyjścia. Mam nadzieję, że już za niecałe półtora roku rozliczy się tą pisowską bandę. A co do uznania ważności bądź nieważności wyborów – jeżeli PiS w wyborach dostanie solidnie w dupę i będą znów p**********lić o sfałszowanych wyborach, to pisiorski SN BĘDZIE MUSIAŁ ZWAŻYĆ, czy unieważnić wybory i mieć na ulicach rozwścieczony tłum, armatki wodne, rozruchy, starcie i – być może – krew na ulicach, albo zatwierdzić. Wg mnie ZATWIERDZĄ, bo to tchórze.

Zgredzinka
Zgredzinka

Obyś się nie pomylił.
Nie po to przejęli cały ” wyborczy ciąg technologiczny”, by mieć z tym problem.
W chwili obecnej można fałszować wybory na każdym etapie, poczynając od kształtu okręgów, poprzez formowanie składu komisji wyborczych, uznania ważności głosu i falszowania kart wyborczych, liczenia głosów (przez drugą „specjalną” komisję) do zatwierdzenia ważności wyborów przez pisowską PKW.
To właśnie na okoliczność spadku w sondażach i potknięć, została spreparowana nowa ordynacja.
Tak długo czekali w kolejce do koryta, że teraz żadna siła ich od niego nie oderwie.

Obserwator
Obserwator

A jakim sposobem masz taki sam nick jak mój?- coś tu się dzieje dziwnego na tym forum!

Obserwator
Obserwator

Ponownie dołączam do dyskusji, ale najpierw chciałbym się dowiedzieć dlaczego ktoś podszył się pod mój nick- coś dziwnego się tutaj dzieje! proszę moderatora o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji a w kwestii powyższego komentarza- ja nie przestałem wierzyć Pani Gersdorf!

Zgredzinka
Zgredzinka

To prawda, że jakoś nie bardzo jesteśmy tutaj chronieni.
O przeszkodach w przekazie wpisów, już nawet nie wspomnę.