Prof. Łętowska: bez niezawisłych sądów nie ma wolności

Prof. Łętowska: bez niezawisłych sądów nie ma wolności

Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, odniosła się w TVN 24 do debaty w Sejmie nad prezydenckimi projektami ustaw o SN i KRS. – „Mówimy o atmosferze, w której dokonuje się zasadnicza zmiana ustrojowa, bez zmiany Konstytucji. Ona się dokonuje w strasznie złym stylu, w stylu pohukiwania i połajanek. Pogarda dla każdego człowieka jest czymś złym, a pogarda stosowana instytucjonalnie jest czymś bardzo złym”.

Według Łętowskiej, dobrze, że ludzie w lipcu wychodzili pod sądy ze świecami. – „Ludzie przychodzili ze świeczkami, bo instynktownie rozumieją wagę niezawisłych sądów. Światła paliły się w obronie Konstytucji, a nie w obronie Małgorzaty Gersdorf” – stwierdziła. To też komentarz prof. Łętowskiej do skrytykowanego przez środowiska sędziowskie projektu ustawy o SN autorstwa I Prezes. – „To, że pojedynczy prezes zrobi coś nie całkiem rozsądnego, to jest inny problem. To nie przekreśla wagi tych świateł, które się paliły” – podkreśliła Łętowska.

„Jeżeli nie ma niezawisłych sądów, to nie ma wolności. Nie ma na serio traktowanego podziału władz i nie ma uczciwości rozpatrywania spraw, z którymi ludzie przychodzą do sądu” – stwierdziła profesor Łętowska.

Dziś w całym kraju znowu zapłoną świece pod sądami. W Warszawie demonstracja „3xW: Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska” rozpocznie się o 19.00 przed Pałacem Prezydenckim.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o