Prof. Marcin Król nie żyje

Prof. Marcin Król nie żyje.

W wieku 76 lat, w środę wieczorem zmarł profesor filozofii, historyk idei, opozycjonista Marcin Król. O śmierci poinformowała prasę rodzina. Przyczyną śmierci nie był koronawirus.

 

Urodził się w 1944 r.. Studiował na Wydziale Socjologii i Filozofii UW. W marcu 1968 r. jako doktorant brał udział w studenckich protestach, za co został aresztowany. W latach siedemdziesiątych pracował w PAN, potem wrócił na Uniwersytet Warszawski.

Przez wiele lat redagował podziemne pismo „Res Publica”, pisywał też do paryskiej „Kultury”. W czasach Solidarności został doradcą regionu Mazowsze. W 1989 r. uczestniczył w obradach  Okrągłego Stołu, potem wsparł Tadeusza Mazowieckiego w kampanii prezydenckiej. Do 2002 r. był dziekanem na UW, zasiadał także w zarządzie Fundacji Batorego. W 1999 r. otrzymał tytuł profesora. W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Napisał wiele książek, m.in.: „Historię myśli politycznej od Machiavellego po czasy współczesne„, „Krótką historię myśli politycznej” czy „Klęskę rozumu: kulisy najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej„. Był również publicystą, współpracował \z radiem Tok FM. Oceniał krytycznie obecną sytuację polityczną w Polsce. W ostatnim z komentarzy na antenie tego radia, w kwietniu b.r. powiedział, że „Upadek prestiżu polityki doprowadził do szerzenia się populizmu”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

To wielka strata dla kultury polskiej.

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl, tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
szary człowiek
szary człowiek
26 listopada 2020 17:46

Ogromna strata i żal, że odchodzą tak mądrzy i szlachetni! Niewielu tak jak On potrafi emanować kulturą wypowiedzi oraz rzetelną wiedzą, którą potrafił przekazywać w sposób niezwykle jasny i przystępny.
Cześć Jego pamięci.

Zwinka
Zwinka
26 listopada 2020 18:16

To ogromna strata da Polaków. Bardzo lubiłam słuchać i czytać Profesora.

Agnieszka
Agnieszka
26 listopada 2020 21:27

Nauka i piekno, to nas moze uratowac, szczegolnie przed zniewoleniem pisu. Nauka i kunszt piekna.

Waldemar
Waldemar
26 listopada 2020 22:07

Ciężki, trudny rok. Odchodzą Nauczyciele mojego pokolenia… Kto na Ich miejsce?…

Bart
Bart
27 listopada 2020 08:50

Wielka szkoda, czytałem wiele Jego znakomitych tekstów. Stuprocentowy, szlachetny intelektualista