Prof. Marcin Król: „PiS kradnie ludziom ducha”

Prof. Marcin Król: „PiS kradnie ludziom ducha”

„Jarosław Kaczyński jest człowiekiem złym, ale dużo gorzej być bezdusznym. W przypadku Kaczyńskiego to trochę bardziej zawiłe, Jarosław był inteligentem, jeszcze wiem, że czyta.. Ale w przypadku Morawieckiego i Ziobry to jest absolutna bezwzględność, całkowita bezduszność” – powiedział prof. historyk idei profesor Marcin Król w TVN24.

 

Dodał, że dużo bardziej bałby się PiS Ziobry czy Morawieckiego niż PiS Kaczyńskiego. – „Oni nie czują żadnego strachu. W związku z tym nie operują w pewnej sferze, którą nazywamy sferą ducha, w ogóle tam nie przebywają, są z niej wykluczeni przez swoje nastawienie” – stwierdził prof. Król.

Odnosząc się do rządów PiS, prof. Marcin Król powiedział, że „można mu zarzucić wiele rzeczy”. – „Sądy, puste darowizny, nieumiejętność gospodarcza i tak dalej. Ale to, za co ja mam pretensję nie do darowania, to to, że to są złodzieje ducha, którzy bardzo wielu ludziom mogą ukraść ducha. Złodzieje ducha to są ci, którzy starają się ludzi na zjadaczy chleba przerobić, jak pisał poeta.  Złodziejstwo ducha jest przestępstwem, które będzie skutkowało na pokolenia. Pozbawia się ludzi rzeczywistego związku z tradycją, z patriotyzmem, z kulturą narodową” – podkreślił.

 

Prof. Król uważa, że PiS przyciąga wyborców „zaspokajając potrzeby o charakterze utylitarnym”. – „Właściwie wyłącznie rozdawnictwo. Wszystkie inne argumenty są moim zdaniem pozbawione sensu. Rozdawnictwo jest jedynym środkiem, który udało im się skutecznie zastosować” – powiedział.

Zadeklarował, że w wyborach prezydenckich poprze Małgorzatę Kidawę-Błońską, choć uważa, że i ona, i Władysław Kosiniak- Kamysz „są strasznie pacyfistyczni”. – „Powinni być znacznie bardziej brutalni” – stwierdził prof. Król.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jurek
jurek
4 marca 2020 07:37

W jednoznacznej ocenie zła skondensowanego w działaniach „partii” i jej wodza zabrakło słówka o partyjne roli Kościoła. Do jej pomijania w opiniach nawet mądrych ludzi mogliśmy się już przyzwyczaić, ale ciągle ciekawy jest powód unikania tego, nie błachego dla obsadzania stanowisk władzy, tematu.

Zwinka
Zwinka
4 marca 2020 11:20
Reply to  jurek

Pochanke o kościół nie zapytała. Szatana lepiej nie ruszać, bo się wścieknie ?

jurek
jurek
4 marca 2020 15:17
Reply to  Zwinka

Ale profesor tylko w rozdawnictwie odnalazł przyczyny władzy „partii”. Odsetek głosów zdobyty po mszach jest ciągle poza obszarem badań.

Jacek Doliński
Jacek Doliński
4 marca 2020 10:42

Pieniądze też kradnie. A jeszcze większe marnotrawi.

Zwinka
Zwinka
4 marca 2020 11:22

Bardzo cenię prof. Króla. Przygnębiła mnie ta diagnoza. Bezduszni dorwali się do władzy. Takiego właśnie określenia brakowało. Bezduszni.