Prof. Marcin Matczak: obecna władza uprawia paserstwo konstytucyjne

Złamanie zasady równości szans i powszechności wyborów przyniosło zwycięstwo Andrzejowi Dudzie

Ani afera reprywatyzacyjna i powołana z jej powodu komisja weryfikacyjna, ani cykliczne protesty na Krakowskim Przedmieściu, ani wszystko to, co przynosi „dobra zmiana”, nie pozwalają na obojętność. Wręcz odwrotnie – kolejne środowiska protestują i nie chodzi tylko o polityków. Głos w sprawie postanowił zabrać też prawnik i profesor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Matczak.

Na swoim facebookowym profilu ocenił działania komisji reprywatyzacyjnej i ograniczenia w prawie o zgromadzeniach dot. protestów 10 dnia każdego miesiąca. – „Mam następującą myśl. Zarówno zmiana ustawy o zgromadzeniach, jak i powołanie komisji reprywatyzacyjnej to działania dla każdego normalnego prawnika niekonstytucyjne”. Dodał, że Trybunał Konstytucyjny nie może sprawiedliwie ocenić obu ustaw, bo „został także niekonstytucyjnie przejęty przez władzę”.

Prof. Matczak stwierdził, że obecna władza uprawia „paserstwo konstytucyjne”. Uchwala ona bowiem niekonstytucyjne ustawy i czerpie korzyści z wcześniejszych przestępstw konstytucyjnych. Prawnik przypomniał przy tym o wprowadzeniu sędziów dublerów do TK, nieprawidłowym zaprzysiężeniu wybranych sędziów oraz wadliwy wybór prezes Trybunału.

„Nie ma innej obrony przed takim działaniem, jak nieposłuszeństwo obywatelskie, które stosują zarówno Hanna Gronkiewicz-Waltz, jak i ludzie protestujący na Krakowskim Przedmieściu” – oświadczył prof. Matczak. – „I niech władza się nie dziwi, że takie postawy są coraz częstsze – ludzie odmawiają legitymacji władzy, która odmawia legitymacji Konstytucji”.
(Źródło: wp.pl)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o