Prof. Safjan: „Jeżeli ustawa kagańcowa zostanie przyjęta, de facto znajdziemy się poza UE, więc także poza strefą Schengen”

Prof. Safjan: „Jeżeli ustawa kagańcowa zostanie przyjęta, de facto znajdziemy się poza UE, więc także poza strefą Schengen”

Sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Marek Safjan uważa, że konsekwencje przyjęcia pisowskiej ustawy represjonującej sędziów mogą być bardzo poważne.

 

„Największym zagrożeniem byłoby uznanie, że w Polsce nie ma niezależnych sądów, nie ma niezawisłych sędziów. Mam nadzieję, że tak się nigdy nie stanie, ale gdyby tak się stało, to oznacza, że my w gruncie rzeczy de facto wychodzimy z przestrzeni europejskiej. Nawet nie chodzi o to, że Polska się formalnie znajdzie poza kręgiem Unii Europejskiej, ale jeżeli de facto znajdujemy się poza Unią, to konsekwencje są odczuwalne przez każdego obywatela” – powiedział prof. Safjan w TVN24.

Sędzia TSUE wymienił m.in. strefę Schengen, pozwalającą na swobodne przemieszczanie się – także obywatelom Polski – po większości krajów unijnych. – „Nagle nie będzie na przykład przestrzeni Schengen. Nie może istnieć przestrzeń bez granic w sytuacji, w której nie ma gwarancji respektowania prawa unijnego. To jest niemożliwe” – przestrzegł prof. Safjan.

 

„Nastąpi też załamanie dialogu sądowego i współpracy między sądami poszczególnych państw członkowskich. Jeżeli obywatel unijny w momencie, gdy zaczyna prowadzić jakikolwiek biznes, nie może mieć zagwarantowanego poziomu ochrony, który przyznaje mu prawo europejskie, to nikt w naszym kraju nie będzie inwestował” – stwierdził były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prof. Safjan odniósł się też do wizyty w Polsce przedstawicieli Komisji Weneckiej, którzy zajmują się pisowską ustawą kagańcową. Przedstawiciele PiS próbują zdeprecjonować jej rangę. – „Autorytet Komisji Weneckiej nie jest wysoki” – tak np. mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. – Opinie Komisji Weneckiej są niezwykle ważnym punktem odniesienia” – krótko skwitował sędzia TSUE Marek Safjan.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ArchieJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Przecież Ziobro powiedział ostatnio u Rydzyka, że „to jest pierwszy etap reformy, etap personalny”. Niejako wprost przyznał, że PiS dąży do usunięcia z zawodu sędziego każdego, kto nie ma legitymacji PiS. Dopiero po zakończeniu tego etapu ma być kolejny reformy sądów i tu padło „spłaszczenie struktury” do sądów rejonowych, sądów okręgowych rozpatrujących apelacje i Sądu Najwyższego. W sumie po co wtedy więcej, skoro każdy wyrok wydany przez pisowskiego sędziego w sądzie rejonowym następny pisowski sędzia w sądzie okręgowym przyklepie, a Sąd Najwyższy będzie przyklepywał wszystkie „wybory”, w których PiS zwycięży i unieważniał wszystkie, kiedy PiS przegra (o ile jakiekolwiek wybory… Czytaj więcej »

Archie
Archie

Prof. Safjan mówi ważne rzeczy, jednak otrzymujemy sprzeczne sygnały. Np. pp Tusk i Lewandowski powiedzieli, że UE nie zatrzyma procesu zniszczenia systemu praworządności, jeśli Polacy nie będą tłumnie go bronić. Więc jak to jest – będzie UE wymagać przestrzegania zasad z definicji, czy tylko wtedy, gdy obywatele tego zechcą?

Jantar
Jantar

Unia będzie reagować, ale bez wsparcia obywateli rządzący pokażą politykom europejskim gest Kozakiewicza, czyli fucka. Po prostu powiedzą, że Polacy akceptują taką reformę, jest pożądana przez społeczeństwo i niech się UE i świat nie wtrąca, bo to sprawa wewnętrzna.