Prof. Simon: „Obawiam się, że będziemy musieli wybierać, kogo leczyć, a komu dać umrzeć”

Groźby zamachu na życie prof. Simona

„Czy wystarczy łóżek, respiratorów i sprzętu dla wszystkich chorych, kiedy będziemy w szczycie epidemii? Obawiam się, że będziemy musieli wybierać, kogo leczyć, a komu dać umrzeć” – ostrzega w rozmowie z rp.pl prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

 

Prof. Simon uważa, że szczyt zakażeń w Polsce z powodu koronawirusa jeszcze przed nami. – „Najgorsze czeka nas na przełomie kwietnia i maja, z przesunięciem w kierunku maja. Nie wszystkich da się uratować. Staniemy przed dramatycznymi wyborami, komu pomagać” – powiedział.

Jeszcze raz podkreślił, że nie pozwoli sobie zamknąć ust z powodu zakazu wypowiedzi dla konsultantów wojewódzkich wydanego przez resort zdrowia. – „Nie oczerniam nikogo, nie mówię nieprawdziwych rzeczy, tylko wypowiadam się w zakresie swoich kompetencji. Nie pozwolę się kneblować. Jeszcze żyjemy w kraju, w którym panuje wolność, w tym wolność wypowiedzi słowa” – stwierdził prof. Simon.

 

Odniósł się też do zachowania Jarosława Kaczyńskiego i jego świty podczas obchodów 10 rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz wizyty prezesa PiS na grobie matki na zamkniętym cmentarzu. – „Ta martyrologia, ciągle nam narzucana, jest obecna wszędzie, a oskarżanie wszystkich dookoła i nieumiejętność przyznania się do własnego bałaganiarstwa są demobilizujące, wręcz obrażające intelekt minimalnie myślących w kategorii państwa obywateli. Z punktu widzenia klinicysty i epidemiologia zachowanie władz było karygodne i nieodpowiedzialne. To było dawanie najgorszego przykładu przez najważniejsze osoby w państwie. To nie jest już śmieszne, to jest wręcz smutne i świadczy o klasie rządzącej. Nikt nie powinien teraz chodzić na cmentarze i spacerować w grupach, należy utrzymywać odstęp, i bezwzględnie nosić maseczki. Prawa nie mogą łamać szczególnie ci, którzy je ustanawiają” – podkreślił prof. Simon.

bt

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Włodzimierz
Włodzimierz
14 kwietnia 2020 19:18

Brawo Panie profesorze!!!!