Prof. Strzembosz o zaprzysiężeniu przez Dudę Pawłowicz i Piotrowiczu na sędziów TK: „Łyknął tę żabę”

Strzembosz o Kaczyńskim: „Dla mnie on nie jest jakimś przedstawicielem polskiej inteligencji"

„Łyknął tę żabę, może musiał ją łyknąć. Powinien najpierw powołać tych sędziów, którzy już od lat oczekują na powołanie. Biorąc pod uwagę precedens, jakim było, że i tak pan prezydent w stosunku do trzech sędziów prawidłowo wybranych nie przyjął tego przyrzeczenia, no to mógł tylko być recydywistą” – skomentował prof. Adam Strzembosz w RMF FM odebranie przez Andrzeja Dudę ślubowania od powołanych przez PiS nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

 

Były I Prezes SN i były przewodniczący Trybunału Stanu odniósł się także do wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego, który orzekł, że Krajowa Rada Sądownictwa „nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej”. SN uznał również, że powołana na mocy pisowskiej ustawy Izba Dyscyplinarna SN  „nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i krajowego”.

– „Według mnie ten wyrok ma zasadnicze znaczenie. Przede wszystkim zdyskwalifikował Krajową Radę Sądownictwa jako organ, który posiada kwalifikacje, by występować do pana prezydenta o powołanie konkretnej osoby na sędziego albo jej awansowanie” – powiedział prof. Strzembosz. Zdaniem prawnika, sędziowie powołani przez neoKRS nie powinni wydawać wyroków. – „Zostali powołani przez pana prezydenta, ale na podstawie wniosku organu, który nie miał takich kwalifikacji, żeby występować z takimi wnioskami” – podkreślił.

 

– „Gdyby traktowano orzeczenie TSUE poważnie, już w tej chwili władze legislacyjne, a przede wszystkim minister sprawiedliwości wzięłyby się do roboty, by przygotować ustawę nowelizującą ustawę o KRS i ustawę zmieniającą strukturę SN, by SN został pozbawiony izb, które składają się z sędziów powołanych na wniosek KRS. Tej pseudo” – powiedział prof. Strzembosz. Jego zdaniem, to jedyny sposób na uzdrowienie sytuacji i uniknięcie – jak się wyraził – „potwornego bałaganu”.

Prof. Strzembosz zdecydowanie podkreślił, że – wbrew temu, co mówią przedstawiciele PiS – Trybunał Konstytucyjny nie może oceniać orzeczeń TSUE. – „To jest właśnie rzecz, którą próbują nam wbijać w głowę, że może. Nie może! Jak długo Polska z Unii Europejskiej nie występuje, musi podporządkować się tym regułom, które dobrowolnie przyjęła!” – stwierdził.

bt

Źródło: RMF FM

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
6 grudnia 2019 06:55

No oczwiście, że łyknął, w swoim stylu zresztą. Proszę zrozumieć, gdy jest się bezwolną i pozbawioną moralności (również tej prawnej) lalką, inaczej się nie da.

HerodAntypis
HerodAntypis
6 grudnia 2019 08:35

Łyknął ale wg tvpis miał odruch wymiotny. Aby nie zarzygać sobie pałacyku wybrał się do Belwederu. On chyba też od dawna cierpi na refluks i cofanie treści żołdka.