„Profanacja” wizerunku Jana Pawła II w Wadowicach, czyli „afera” o krojenie tortu

„Profanacja” wizerunku Jana Pawła II w Wadowicach, czyli „afera” o krojenie tortu

Mieszkanka Wadowic zawiadomiła policję, bo… pokrojono tort z wizerunkiem Jana Pawła II. Tego „niesłychanego” czynu dopuściła się wiceburmistrz Wadowic Ewa Całus podczas uroczystości z okazji 98. rocznicy urodzin papieża.

Tort ważył 120 kilogramów, a jego dekoracja powstała z masy truskawkowej, przełożonej białym biszkoptem. Urzędnicy częstowali tym „papieskim” tortem mieszkańców Wadowic.

Nie da się jednak podzielić takiego ciasta bez użycia noża i to właśnie oburzyło niezmiernie jedną z mieszkanek. Uznała, że to niedopuszczalne – użycie noża do krojenia tortu z wizerunkiem świętego obraża jej uczucia religijne. Zawiadomiła więc policję.

Wiceburmistrz Wadowic w rozmowie z „GW” nie kryła zdziwienia. – „Od trzech lat organizujemy w rocznicę urodzin Jana Pawła II szereg atrakcji dla mieszkańców Wadowic i częstujemy ich urodzinowym tortem. Ta nowa tradycja cieszy się ogromną popularnością. Tuż po zakończeniu imprezy dostajemy od mieszkańców zapytania, co będzie w przyszłym roku, jaki smak będzie miał kolejny tort. Jeśli zaś chodzi o samą obrazę uczuć religijnych, aby stwierdzić że zostały wypełnione znamiona czynu karalnego, trzeba by uznać, że tort z wizerunkiem papieża jest przedmiotem czci religijnej, nie zaś zwykłym deserem” – powiedziała Ewa Całus.

Policja w Wadowicach, chcąc nie chcąc, musiała jednak zająć się sprawą. – „Prowadziliśmy czynności sprawdzające. Materiały w tej sprawie zostały już wysłane prokuraturze w Wadowicach z postanowieniem o odmowie wszczęcia dochodzenia” – poinformował Dariusz Stelmaszuk z komendy powiatowej policji w Wadowicach.

bt

Źródło: wyborcza.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

14
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
TINAMirekMartaZwinkaPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Kolejny moher z poprzekręcanym mózgiem.

Konrad
Konrad

Leży placek na stole – krójta mnie! Teraz afera, bo przecież wiadomo, że placek się kroi ostrym nożem.

Janwścibski
Janwścibski

A po co kroić! Mieli wystawić na stole lub na skwerze a kaźdy przechodząc miał ręką czy brudnymi pazurami uczknąć tyle ile zmieści się w garści!! PARANOJA KATOLIBANU!!

Waldemar
Waldemar

Sporo ten fakt mówi o religijności Polaków i tzw. katolicyzmie ludowym. Kult wizerunków, relikwii, świętych obrazów, cudownych objawień, pielgrzymek. Jednocześnie ogromna tolerancja dla takich niechrześcijańskich i rasistowskich transparentów, jak te, które pojawiają się nie tylko na murach Jasnej Góry podczas zjazdu narodowców czy kibiców. Jak dla mnie tort z Janem Pawłem nie jest profanacją i świetnie pamiętam z pielgrzymek Jego wspaniałe poczucie humoru. Profanacją jak dla mnie są szaliki klubowe w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej lub hasło : „Śmierć wrogom Ojczyzny”, które tam w zeszłym roku wisiało.

Paweł
Paweł

Na razie przynajmniej nie jedzą samych relikwii…

Zwinka
Zwinka

Ale całować to całują.

Mirek
Mirek

Kazał Ci ktoś?

Ewa
Ewa

Niektórym osobom to się na prawdę nudzi. Żeby nie było podobnych sytuacji, kolejnym razem, proponuję użyć na tort topper z wizerunkiem Jana Pawła II, który należy zdjąć przed krojeniem tortu 🙂

Piotr
Piotr

a co będzie jak pokroimy kaczuszkę na obiad…

Zwinka
Zwinka

Kaczkom – krzyżówkom mówimy stanowcze NIE.

Zwinka
Zwinka

Oj tam, oj tam. Jakiemuś moskiewskiemu cukiernikowi kiedyś odpaliło i wypichcił tort przedstawiający Włodka Lenia w pozycji horyzontalnej ( wierna kopia mumii z Mauzoleum) w skali 1:1. Odbyło się publiczne krojenie i degustowanie. Mniam, mniam, pycha, zwłaszcza w okolicach nosa. Filuterna wyobraźnia podpowiada mi pomysł na piękny, narodowy tort…

Zwinka
Zwinka

err. Lenin nie leń mu było, oczywiście. :)))

Marta
Marta

Poznać kto nie ma w życiu zajęć i problemów

TINA
TINA

GDZIE JA ŻYJE ;( POMOCY