Profesor Małgorzata Gersdorf zawiesiła działanie Izby Dyscyplinarnej SN

Pierwsza Prezes SN ostro odpowiedziała Święczkowskiemu

Prezes Sądu Najwyższego zawiesiła działania Izby Dyscyplinarnej SN – jest to efekt postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

 

TSUE w dniu 8 kwietnia br. zobowiązała Polskę do natychmiastowego zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej SN, która została uznana za niespełniającą warunków niezależności i bezstronności. Dotychczasowe kompetencje organu zostaną przejęte przez następujące izby SN: Karną oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Zarządzanie Małgorzaty Gersdorf ma charakter tymczasowy i będzie obowiązywać do czasu, kiedy TSUE nie wyda ostatecznego wyroku w sprawie Izby Dyscyplinarnej.

 

Co te działania faktycznie oznaczają dla Polski?

Izba Dyscyplinarna SN zostanie zupełnie sparaliżowana i nie będzie mogła orzekać.

Dalsze losy instytucji nie są pewne, bo kadencja Małgorzaty Gersdorf kończy się już za kilka dni – wybory jej następcy zostały jednak odwołane ze względu na epidemię.

Według oficjalnego komunikatu SN zarządzanie pierwszej prezes instytucji odnosi się do „rozwiązań organizacyjnych służących zapewnieniu należytego rejestrowania, przyjmowania do rozpoznania lub kontynuacji spraw należących do właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i niektórych spraw należących do kompetencji Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego” (cytat za portalem internetowym dorzeczy.pl).

/nt/

 Źródła: rmf24.pl, wp.pl, dorzeczy.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ramzes Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ramzes
Ramzes

W zaistniałej sytuacji nie ma najmniejszego sensu dyskutować. Bo nie ma o czym! Przecież PAD przysięgał, że będzie strzegł Konstytucji. Ale skoro przysięgał to przysięgał a później ją wielokrotnie łamał. Dlaczego? Bo JEMU wszystko wolno. Dlaczego ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego nie zgłasza konieczności zmiany Konstytucji? Bo nie ma takiej potrzeby skoro zawsze i w każdej sytuacji można połamać ją na kawałeczki. Bo IM wszystko wolno. To swoiście pojmowany mandat od społeczeństwa dający tzw. władzę. Dlatego jestem wręcz pewien, że Polska nie będzie przestrzegała żadnego postanowienia TSUE, i w nadchodzących wyborach PAD uzyska miażdżącą przewagę nad pozostałymi kandydatami po czym PIS będzie… Czytaj więcej »