Profesor Zoll komentuje wyrok TSUE ws. wyboru sędziów SN

Zoll: "Jeżeli to nie jest akcja odwetowa, to na miejscu premiera wywaliłbym szefa CBA"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie pytań prejudycjalnych zadanych przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Sędziowie tego organu zapytali o zgodność z unijnym prawem kolejnych nowelizacji polskiej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, które – jak się okazało – przyczyniły się do zniesienia skutecznej kontroli KRS ws. nominacji do Sądu Najwyższego.

 

Uwagi TSUE dotyczą przepisów mówiących o tym, że osoby, które nie stały się kandydatami na sędziów SN przedstawionymi prezydentowi przez KRS, zostają tym samym pozbawione możliwości odwołania się do sądu od decyzji KRS.

„Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał teraz, że brak możliwości odwołania się od decyzji KRS to naruszenie fundamentalnych zasad – przede wszystkim zasady niezawisłości sędziów” – ocenił dla gazeta.pl. prof. Andrzej Zoll. „Otóż – zgodnie z orzeczeniem TSUE – nie może być tak, aby od decyzja KRS nie można było się odwołać do władzy sądowniczej przez osoby, których interesy mogły być naruszone uchwałą KRS” – uzupełnił.

 

To jednak nie wszystko, gdyż TSUE nie spodobało się też to, że przedstawieni prezydentowi kandydaci na sędziów SN są wcześniej wybrani przez Sejm RP. Zdaniem prof. Zolla prowadzi to do sytuacji, w której „te osoby (sędziowie – red.) nie gwarantują niezależności i bezstronności w roli sędziów, gdy zostaną powołane”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

W opinii prof. Zola wyrok TSUE jest bardzo ważny, ponieważ:

Jednoznacznie TSUE stwierdził: jeżeli sąd uzna, że wartości podstawowe zostają naruszone poprzez pozbawienie sądu możliwości wydania orzeczenia, to sąd ten ma się nie stosować do prawa, które tego prawa pozbawia”.

/nt/

Źródło: gazeta.pl                                                                                                                         

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2 marca 2021 19:09

Idzie to jak krew z nosa Nim organy Unii cokolwiek załatwią to będzie Bareja..Tylko Majdan

Bart
Bart
3 marca 2021 06:45

Uważam, że optymizm prof. Zolla jest nadmierny. Jedyne, co tę hołotę zmusi do zmiany działania to jasna perspektwa pobytu w więzieniu i konfiskaty majątków.

Predator
Predator
3 marca 2021 07:29
Reply to  Bart

Bo w Polsce jest prawo pisu i U E tutaj nie działa, nie mogę się doczekać jak to pisowskie szambo wybije i zacznie się wielkie sprzątanie…..

Maciek123454321
Maciek123454321
3 marca 2021 09:36
Reply to  Predator

Wszyscy o tym marzymy. Ale samo się nie zrobi. A tu słychać, że w PO ma być rozłam. Tego Rasia-łasia to Borys powinien na kopach wynieść, ciula jednego. Pies z kulawą nogą na niego i na paru innych nie nasika. A co do smrodu – już i tak potężnie śmierdzi od tego pisowskiego wora z gównem. Jak ten wór pęknie…. aż strach pomyśleć. Ciekawe, czy kuchciński pójdzie siedzieć za stosunek płciowy z 14-latką…. Stary człowiek, a może……

Predator
Predator
3 marca 2021 14:01

Niestety nie uczą się na błędach, mieli kiedyś problem z gowinem i debilem żalkiem i też zwlekali z usunięciem tych żałosnych osobników. A raś to kolejny debil ktorego trzeba usunąć żeby nie srał do ogródka.