Projekt „Stop LGBT”. Abp Gądecki zabronił promowania go na terenach kościelnych

Projekt „Stop LGBT”. Abp Gądecki zabronił promowania go na terenach kościelnych

Arcybiskup poznański Stanisław Gądecki nie pozwolił promować na terenach kościelnych archidiecezji projektu ustawy „Stop LGBT”, i nie wyraża też zgody na zbieranie podpisów pod tym projektem.

 

Co więcej, swoim sprzeciwem Gądecki dołączył do metropolity lubelskiego Stanisława Budzika, zdecydowanego przeciwnika włączania Kościoła w homofobiczny projekt. Inicjatywy nie wspierają także metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski.


Przypomnijmy: za wspomnianym projektem ustawy stoi fundacja Życie i Rodzina, której założycielką jest aktywistka antyaborcyjna Kaja Godek. Działaczka ta od lat walczy o całkowity zakaz aborcji w Polsce. Jej obecny, homofobiczny projekt zakłada odgórny zakaz organizowania na terenie Polski zgromadzeń „propagujących związki osób tej samej płci”.

 

Dąży także do zakazu „propagowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm” czy „kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny”. Fundacja musi zebrać 100 tys. podpisów, żeby projektem mógł zająć się Sejm. Dotychczas wydawało się, ze nie będzie to stanowić problemu.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Jeszcze na początku września bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu, wysłał w tej sprawie pismo do wszystkich biskupów diecezjalnych. Przypomniał, że biskupi mogą umożliwić zbieranie podpisów pod projektem na terenach kościelnych. Poprosił ich o rozważenie ewentualności przychylnego podejścia do tej sprawy. Jednocześnie jednak rzecznik KEP o. Leszek Gęsiak zapewniał dziennkarzy, że list był jedynie przekazaniem informacji o inicjatywie „Stop LGBT”, a nie był stanowiskiem Episkopatu.

mpm

Źródło: wprost.pl, onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JantarMareksmętekPolka gorszego sortuMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Taka postawa to powinna być normą a nie czymś wyjątkowym! Ale to Polska i podniecamy się jak ktoś a szczególnie biskup KK powie „STOP” homofobi, szczuciu z powodu orientacji seksualnej i zwyczajnej głupocie. Należało by oczekiwać kolejnych kroków jak sprzeciw wobec: sojuszu „tronu z ołtarzem” , rozliczenie z ochroną pedofilii w sutannach, jawnej propagandy płynącej z ambon, czy szukania kolejnych wrogów ,zakończenie działalności „ks biznesmena z Torunia …….. No tak sobie trochę pomarzyłem, wiem jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale dobre i tyle

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Nie przesadzajmy. Po prostu zapaliła im się lampka, że może pozwalając oficjalnie na zbieranie tych podpisów, do reszty zrażą do siebie normalnych ludzi, którzy jeszcze chodzą do kościoła. Inna sprawa, czy poszczególni proboszczowie posłuchają. Tu jestem zdecydowanie pesymistką.

smętek
smętek

To jest więcej niż pewne, że proboszczowie uprawiają woluntaryzm. Mnie bardzo interesuje, kto zajmuje się niepełnosprawnym dzieckiem Kai Godek.

Marek
Marek

Opiekunka. Stać ją. Za nic nie robienie w spółce skarbu państwa się dorobiła, resztę pewnie płacą jej instytucje powiązane z kościołem oj czy coś takiego, a może sama, albo mąż ma nową dobrze płatną posadkę. Nie oszukujmy się, faszyści dobrze finansują swoje bojówki, to demokraci mają z tym problem, bo żaden spisek „lewackiej międzynarodówki Sorosa” nie istnieje.

PS. Ktoś zauważył, że taką samą retorykę jak prawica w Polsce, stosuje dzisiaj łukaszenka (dot. finansowania protestów przez „spisek zagranicy”)? Dające do myślenia, prawda?

Marek
Marek

Proboszczowie posłuchają, nie ma obawy. Po prostu zostanie do wykonane w 100% literalnie. Nie będzie zbierania w kościołach i na terenach kościelnych tylko POD kościołem i do tego proboszcz będzie zachęcał choć nie wprost, ale wystarczająco zrozumiale by nawet zaczadzony tępy prawicowiec fundamentalista zrozumiał. Będą częściej odczytywane odpowiednie fragmenty, odpowiednio napisane kazania itp. by jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko, albo jak mawia się w Polsce „być za, a nawet przeciw”.

Jantar
Jantar

Dlatego właśnie nie wierzę w zakaz biskupów odnośnie tego projektu. Oficjalnie mówią „NIE”, a nieoficjalnie zrobią wszystko, żeby było nie tylko wymagane 100 tys. podpisów, a kilka milionów. Nawet, gdyby mieli te podpisy pozbierać na cmentarzach, co już się przecież zdarzało przy popieraniu partii politycznych przed wyborami.

Marek
Marek

O tym właśnie piszę, biskupi nie mówią NIE projektowi, mówią tylko nie agitowaniu za projektem w kościołach. tylko i wyłącznie. Jest w tym pewne pokłosie wystąpienia emilewicz z ambony. Kościół nigdy nie powie nie dyskryminacji LGBT, bo kościół żyje dyskryminacją, niewolnictwem i faszyzmem. To są fundamenty tej instytucji i tej „religii” ważniejsze nawet ot złota i dolarów, bo to one napędzają władzę i jej owoce (złoto i dolary).

Jantar
Jantar

Przez ponad 2 tysiące lat istnienia kościół tylko szczuł na każdego „innego”. Byli to niewierzący, byli to homoseksualiści, byli to ludzie różnych narodowości i różnych ras. W Ameryce Północnej Ku-Klux-Klan z krzyżem w rękach mordował Murzynów, Amerykanie zabraniali im wstępu do kościołów i karali za wyznawanie wiary katolickiej, ale także za wyznawanie i przekazywanie z pokolenia na pokolenie ich rdzennych afrykańskich wierzeń. To samo było z Indianami – rdzennymi mieszkańcami obu Ameryk. To samo z mieszkańcami Wschodu. W krajach połowy Europy to kościół ze świętą Inkwizycją rozpętał wojny religijne, które trwały dziesiątki i setki lat. I to jest ta, wg… Czytaj więcej »

Marek
Marek

A najgorsze co zrobił kościół przez ten okres to swoimi krucjatami wyzwolił chęć odwetu w wyznawcach islamu. Pokazał fundamentalistom, niby innej a tak podobnej religii, drogę do władzy i utrzymania władzy przy użyciu manipulacji, kłamstw, obietnic itd. . To co kościół robił muzułmanom i światu od średniowiecza, przywódcy islamskiego fundamentalizmu robią sobie i nam dzisiaj. Po czymś takim nie potrafię uwierzyć, że kościół spełnia wolę Boga.