Prokurator w Nysie wyrzucił za drzwi dziennikarza poszukującego informacji

Prokurator w Nysie wyrzucił za drzwi dziennikarza poszukującego informacji

Kilkanaście dni temu szef Regionalnej Telewizji Opolskie Marcin Miłkowski po prostu wyleciał za drzwi z Prokuratury Rejonowej w Nysie, do której się udał w celu uzupełnienia informacji dotyczących opracowywanego materiału dziennikarskiego.

 

Kwestionował w nim diety delegacyjne trzech lokalnych polityków, którzy udali się do Armenii. Radni mieli wziąć pieniądze, choć na miejscu było zagwarantowane wyżywienie. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie, a Miłkowski chciał wiedzieć, dlaczego nie wzięto pod uwagę dowodów.

Musiało się zrobić gorąco, bo prokurator podobno próbował wypychać dziennikarza poza budynek prokuratury. „Było pokrzykiwanie, nerwowy słowotok, a nawet naruszenie nietykalności cielesnej dziennikarza” – czytamy na stronie telewizji.

 

Wzburzony Miłkowski zawiadomił o zajściu Rzecznika Praw Obywatelskich i Helsińską Fundację Praw Człowieka – poinformował portal Press.pl.

„Zbieranie informacji o postępowaniu toczącym się w prokuraturze i udostępnianie ich opinii publicznej jest prawem i obowiązkiem dziennikarzy” – napisał w odpowiedzi Adam Bodnar, oceniając że działania nyskiej prokuratury mogą zostać odebrane „jako zmierzające do wywołania „efektu mrożącego””. Równocześnie RPO zwrócił się do prokuratora Sebastiana Bieguna o wyjaśnienie okoliczności zajścia oraz o ewentualne zarzuty dla dziennikarza.

Biegun przyznał w rozmowie z gazeta.pl, że złożył zawiadomienie o przestępstwie. „W związku z zachowaniem tego pana złożyłem zawiadomienie o przestępstwie z artykułu 193 Kodeksu karnego, czyli nieopuszczenia lokalu pomimo żądania osób uprawnionych i o popełnieniu wykroczenia z art. 51 Kodeksu wykroczeń”- oświadczył po czym zaległa głucha cisza.

Z rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Opolu – do dziś nie udaje się nawiązać kontaktu – twierdzi gazeta.pl

/j/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
RyniaHElzbieta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elzbieta
Elzbieta

Czyli jak to na koniec tych wyvieczek do Armeni będzie? Panowie zjedli podwójne porcje a pan prok. Bigun wystosuje akt oskarżenia dziennikarzow, i podważaj@c slowa RPO.. Tylko czekać na pierwszą rozprawę..

RyniaH
RyniaH

Jakbym ogladala stary reportaz z PRLu! Arogancja wladzy na najwyzszym poziomie!