„Prokurator z PRL zaczyna nas uczyć demokracji”, czyli debata w Sejmie o sądach

„Prokurator z PRL zaczyna nas uczyć demokracji”, czyli debata w Sejmie o sądach

W Sejmie debata poselska nad prezydenckimi projektami o SN i KRS, a przed budynkiem parlamentu protest Obywateli RP.

To kuriozalna debata, bo w Sejmie powinno najpierw odbyć się głosowanie nad wetami prezydenta, a dopiero potem posłowie mogliby dyskutować nad zgłoszonymi przez Dudę projektami. Na dodatek wciąż opinia publiczna nie zna poprawek, które zostały uzgodnione przez Kaczyńskiego i Dudę.

Jednak PiS chce jak najszybciej wprowadzić nowe ustawy o SN i KRS, więc – nie bacząc na nic – prace nad prezydenckimi projektami rozpoczęły się. Jako pierwszy głos w imieniu klubu PiS zabrał Stanisław Piotrowicz. – „Reforma proponowana przez pana prezydenta pozostaje w zgodzie z Konstytucją i w zgodzie z zasadami demokracji. Demokracja to system rządów i forma sprawowania władzy, w której źródło władzy stanowi wola większości obywateli. Z woli większości obywateli został wyłoniony ten parlament” – oświadczył poseł PiS.

Na galerii sejmowej zasiadły też 3 kobiety w koszulkach z napisem „Konstytucja”. W trakcie wystąpienia Piotrowicza strażnik sejmowy kazał im założyć swetry, by zakryły napis na koszulkach. Borys Budka z PO wystąpił z wnioskiem formalnym: – „Proszę o wyjaśnienie, czy takie wydarzenie miało miejsce”.

Robert Kropiwnicki z PO wszedł na mównicę po wystąpieniu Piotrowicza i powiedział: – „Przychodzi listopad, wychodzą wszystkie ciemne mary i prokurator z PRL zaczyna nas uczyć demokracji”. Poseł zauważył, że w Sejmie trwa debata nad projektem, który jest nieaktualny, bo poprawki dopiero zostaną do niego wprowadzone. – „Ani poseł Piotrowicz ani pani podsekretarz [z Kancelarii Prezydenta – przyp. red.] nie mówią, co uzgodniliście ciemną nocą. Jakież wielkie afery były dotyczące SN? Nie było żadnych afer, żadnych afer nie potraficie wskazać. Sąd Najwyższy jest wam potrzebny do ułaskawiania waszych kolegów, którzy mieli wyroki. Chcecie powstrzymywać wyroki panów Kamińskiego, Wąsika i innych” – mówił Kropiwnicki. Jak dodał – „to jest makabryczne”.

„Kłócicie się we własnym obozie o to, kto ile weźmie stołków. Chcecie doprowadzić do tego, żeby żona prokuratora krajowego, zastępcy Zbigniewa Ziobry, która została prezesem sądu, została sędzią Sądu Najwyższego. Do tego potrzebujecie zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym, właśnie po to tworzycie nową izbę, by wsadzić tam swoich kolegów, którzy będą orzekać po waszej linii” – mówił poseł Platformy.

„Nie wiemy jak będzie wyglądał ostateczny projekt ustawy o SN, bo zamiast szerokich konsultacji mamy nieformalne, żeby nie powiedzieć – tajne negocjacje. Biorąc jednak pod uwagę prezentowane przez PiS i pana prezydenta stanowisko, to dalej jest to projekt sprzeczny z Konstytucją” – powiedziała Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Dodała, że jej partia wnioskuje o odrzucenie projektu.

Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów stwierdził, że prezydenckie propozycje są częścią kolejnego rozdziału „zabierania Polakom demokracji”. – „Nie pozwolimy wam zmienić ustroju, bo ten ustrój, choć niedoskonały, był ustrojem, który zapewnił Polakom najlepsze 25 lat w ostatnich kilkuset latach historii; i tego koła historii nie pozwolimy wam odwrócić” – mówił, zwracając się do posłów PiS. – „Ci wszyscy, którzy łudzili się, że prezydent Rzeczypospolitej stanął na straży wartości demokratycznych i dlatego zawetował ustawy, nie mieli racji. Dzisiaj widzimy to bardzo wyraźnie, że nie był to spór o istotę, spór o wolność, spór o wymiar sprawiedliwości; była to po prostu personalna przepychanka”.

A tymczasem przed Sejmem gromadzą się przeciwnicy zmian w sądownictwie. „Nieocenione” TVP Info na pasku informuje – „Polacy przeciwko totalnej opozycji – przed Sejmem wspiera ja zaledwie garstka protestujących”. Zamieszczane w sieci zdjęcia zadają kłam temu stwierdzeniu. Widać na nich także dziesiątki policyjnych samochodów. „PiS boi się reakcji suwerena” – komentuje jeden z internautów.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
magdalenasmętekbart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bart
bart

Bardzo jesteśmy postawą Adriana zawiedzeni. Choć nie zakoczeni przecież.
To, że cała ta akcja z poprawkami jest trzymana w tajemnicy, każe przypuszczać, że to będzie nie reforma (to słowo z definicji oznacza zmianę na lepsze, jego znaczenie wykrzywiają lub odwracają tylko reżimy zamordystyczne) tylko czysta destrukcja.
Wszyscy, którzy szykują się na objęcie przygotowanych przez PiS posad w sądach, niech pamiętają – przyjdzie czas, że zostaniecie za kolaborację ukarani.

smętek
smętek

Wy sobie możecie krzyczeć a my i tak zrobimy swoje pokazując gest Kozakiewicza. Zrozumcie Państwo, kurdupel chce PRL ale bardziej opresyjnego.

magdalena
magdalena

Wracają mroczne lata stalinizmu. Wasz naczelnik zaczytuje się w biografii Stalina i chce stalinizmu Polsce. A co do tych policjantów, są dorośli, nie muszą pracować dla PIS przeciw Polakom. Dla mnie to MO i ZOMO. Na takiego to tylko splunąć 3 x przez lewe ramię i przekląć go.