Prokurator ze Zgorzelca zachował się przyzwoicie więc został odwołany

Wiadomo, jakim kluczem posługuje się Ziobro, przyznając nagrody śledczym

Prokurator Artur Barcella ze Zgorzelca został odwołany ze stanowiska szefa miejscowej Prokuratury Rejonowej, bo nie zażądał odsunięcia od rozprawy sędziego kwestionującego legalność powołania KRS. Chodziło o wcześniej nagłośnioną przez „Wyborczą” sprawę sędziego Andrzeja Żuka z Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

 

Miał on rozpatrzyć w apelacji sprawę mężczyzny skazanego przez sąd I instancji za posiadanie marihuany. Pogrążyło go to, że wystosował do Sądu Najwyższego pytanie, czy sędzia Dariusz Paluszek z Sądu Rejonowego w Zgorzelcu, który wydał w tej sprawie wyrok, miał prawo orzekać, skoro jest sędzią z nominacji upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa.


Do akcji wkroczył wówczas zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik, który wszczął wobec sędziego postępowanie wyjaśniające.

 

Jak na razie zarzutów dyscyplinarnych wciąż mu nie przedstawiono, ale „zapłacił” za to szef Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu. Po prostu nie zastosował się do instrukcji wydanej przez prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, nakazującej każdorazowe składanie wniosków o wyłączenie ze składu sędziów kwestionujących legalność nowej KRS. Gdy oficjalnie nakazał mu to prokurator okręgowy w Jeleniej Górze, prokurator Barcella również odmówił, prosząc o wskazanie podstaw prawnych.

„Zadecydowało o tym wiele powodów, które złożyły się na ogólną złą ocenę pracy pana prokuratora Barcelli” – wyjaśniał „Wyborczej” Tomasz Czułowski rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.  Pytany o konkretne powody takiej decyzji o szczegółach mówić jednak nie chciał. O sprawie sędziego Żuka nie miał pojęcia.

Wiadomo natomiast na pewno, że obowiązki prokuratora rejonowego w Zgorzelcu powierzono dotychczasowemu zastępcy Barcelliego prokuratorowi Pawłowi Podhajskiemu, który już wcześniej wystąpił do sądu o odsunięcie sędziego Żuka.

/p/

Źródło: Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
3 lutego 2020 15:51

Niech studenci pilnie się uczą na wydziałach prawa. Potrzebny będzie nowy narybek – w sądach, ale szczególnie w prokuraturach.

Rafał P
Rafał P
3 lutego 2020 17:11

Dokładnie: NARYBEK, bo jak wszystkim od dawna wiadomo, RYBY GŁOSU NIE MAJĄ, Takich właśnie sędziów sędziów potrzebuje PiS.

Lidia
Lidia
4 lutego 2020 23:50

Następne będą wolne media