Prokuratura chce odebrać immunitet Wróblowi. Nie zgadza się Izba Dyscyplinarna

Prokuratura chce odebrać immunitet Wróblowi. Nie zgadza się Izba Dyscyplinarna

Prokuratura domagała się odebrana immunitetu sędziemu Włodzimierzowi Wróblowi z SN, który miał rzekomo popełnić błąd w jednej ze spraw. Na jego skutek z aresztu tymczasowego nie wyszedł na czas jeden z osadzonych mężczyzn.

 

SN przeprowadził wewnętrzne postępowanie i ustalił, że w tym przypadku zawinili wyłącznie pracownicy administracji – ale nie sam sędzia Wróbel!

Łagodnie do sprawy podeszła też Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Członkowie organu uznali, że sędzia nie straci immunitetu, ponieważ „żeby w ogóle zaistniało to przestępstwo, musi wystąpić istotna szkoda”.

Decyzja ID SN została przyjęta z ulgą przez obronę sędziego.

„Z praktycznego punktu widzenia jest to bardzo korzystne rozstrzygnięcie. (…) Trudno też oceniać i cieszyć się lub krytykować rozstrzygnięcie, które pochodzi od organu, który nie spełnia przymiotów sądu” – powiedziała Sylwia Gregorczyk-Abram.

 

Druga część wypowiedzi adwokat w oczywisty sposób nawiązuje do werdyktu TSUE. Unijna instytucja oceniła, że ID SN nie jest sądem w świetle przepisów, przez co nie powinna ona prowadzić postępowań dyscyplinarnych wobec polskich sędziów.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Podobnie działalność ID SN oceniły zresztą same izby SN.

Sędzia Włodzimierz Wróbel podpadł obecnej władzy przez to, że m.in. zasiadał w składzie orzekającym SN ws. wielokrotnie już wspomnianej ID SN.

/nt/

Źródło: wp.pl                                                                                                                                

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rozbawiony
Rozbawiony
1 czerwca 2021 10:35

Jak Izba chcieć ukarać sędziego, to jest be, a jak bronić, to jest cacy 🙂

Marek
Marek
1 czerwca 2021 14:38
Reply to  Rozbawiony

Głupiś jak pisowiec. Izba jest be zawsze, bo jest be. A że usiłują udawać ostatnio, że są cacy, niezależni i absolutnie nie na smyczy politycznej kaczorka, to nabierają się na to tylko tacy jak ty i twoi kumple po fachu.

Jantar
Jantar
1 czerwca 2021 21:38

Przecież odebranie immunitetu sędziemu zostało tylko odroczone! Kaczyński kazał zapewne się z tym wstrzymać, póki Unia nie przelała kasy z Funduszu Odbudowy. Kasa wpłynie na konto rządu to natychmiast immunitet zostanie odebrany, bo już nie da się wstrzymać przelewu.