Prokuratura chce ukarania aktywistów, którzy obalili pomnik ks. Jankowskiego – grozi im do 5 lat więzienia

Zarzuty dla aktywistów za obalenie pomnika ks. Jankowskiego

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw Michałowi W. Rafałowi S. i Konradowi K., którzy w lutym 2019 roku obalili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Opisywaliśmy sprawę w artykule „W nocy przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego”.

 

Prokuratura uznała, że czyn aktywistów miał charakter chuligański. Zarzuca im „popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa uszkodzenia mienia i znieważenia pomnika”. – „Został popełniony publicznie z błahego powodu, przez co okazano rażące lekceważenie dla porządku prawnego” – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconego im czynu i odmówili złożenia wyjaśnień. Będą odpowiadali z wolnej stopy, ponieważ w kwietniu 2019 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku odrzucił wniosek prokuratury o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych.

 

Działacze w opublikowanym tuż po obaleniu pomnika ks. Jankowskiego manifeście podkreślili, że chcieli ten sposób wyrazić sprzeciw dla „obecności w przestrzeni publicznej zła uosobionego, pogardy dla drugiego człowieka i jego uprzedmiotowienia, gwałtu na jego wolności i prywatności, terroru psychologicznego, braku szacunku dla bólu i gniewu ofiar, wreszcie też – mowy nienawiści, jak również – bałwochwalczego kultu osób będących, jak Henryk Jankowski, nosicielami tych postaw oraz sprawcami podobnych czynów i zachowań”.

Przypomnijmy – w grudniu 2018 r. w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej” ukazał się reportaż „Sekret Świętej Brygidy. Dlaczego Kościół przez lata pozwalał księdzu Jankowskiemu wykorzystywać dzieci?”. Autorka Bożena Aksamit opisała w nim przypadki molestowania seksualnego nieletnich, których – pod osłoną hierarchów Kościoła – miał dopuszczać się proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku i kapelan „Solidarności”.

bt

Źródło: RMF FM

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
andrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andrzej
andrzej

Porządki robili. Nieczystości należy utylizować. Czysta ekologia.