Prokuratura Krajowa chce uchylić immunitety trzem sędziom Sądu Najwyższego

Będzie kolegium SN w sprawie wyroku TSUE?

Prokuratura Krajowa wystąpiła o uchylenie immunitetu sędziom Sądu Najwyższego – Włodzimierzowi Wróblowi, Andrzejowi Stępce oraz Markowi Pietruszyńskiemu. Uchyleniem immunitetów zajmie się Izba Dyscyplinarna SN.

Po uchyleniu immunitetów sędziowie mają usłyszeć zarzuty nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania zgodnie z przepisami.

 

Do jakich niedopełnień miało dojść w przypadku trójki wymienionych sędziów?

„Sędzia Marek P. postanowieniem z 23 października 2019 r. wstrzymał wykonanie wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z 31 stycznia 2019 r. wobec mężczyzny skazanego na 3 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem i usiłowanie kradzieży z włamaniem. Mimo ciążącego na nim obowiązku sędzia nie podjął działań zmierzających do ustalenia, czy w momencie, gdy wydawał postanowienie o wstrzymaniu wykonania wyroku, skazany odbywa karę. Tymczasem karę taką zaczął on odbywać od 3 września 2019 r. Dopiero 15 listopada 2019 r wskutek interwencji obrońcy skazanego wydano nakaz zwolnienia mężczyzny. W rezultacie zaniechania sędziego mężczyzna był bezzasadnie przetrzymywany w zakładzie karnym przez niemal miesiąc” – podaje PK.

Pozostali sędziowie, Stępka i Wróbel, natomiast zasiadali w składzie SN, który uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Zamościu ws. skazanego za spowodowanie wypadku. Sędziowie mieli nie sprawdzić, czy jego kara jest już wykonywana, co skończyło się tym, że wspomniany mężczyzna bezprawnie spędził miesiąc w więzieniu.

 

Sytuację skomentował już Michał Laskowski, szef Izby Karnej SN, który przyznał, że „odpowiedzialność sędziów jest bardzo wątpliwa”. Zwrócił też uwagę na to, że jeden z dotkniętych działaniem prokuratury sędziów, Wróbel, znany jest z krytyki rządu.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Jeszcze ostrzejszy w ocenie działań prokuratury okazał się Michał Wawrykiewicz. „Prokuratura Krajowa chce ścigać legalnych sędziów Sądu Najwyższego, w tym prof. Włodzimierza Wróbla. Oczywiście immunitety ma im uchylić inkwizycyjna izba dyscyplinarna. Oni już naprawdę poszaleli w tym nienawistnym pędzie ku represjom wobec niezawisłych sędziów” – ocenił założyciel inicjatywy „Wolne Sądy”.

/nt/

Źródło: tokfm.pl                                                                                                                           

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
16 marca 2021 22:05

Odnoszę wrażenie, że ziobro toczy pianę, jest na granicy wścieklizny i robi głupstwo za głupstwem. A najciekawsze jest to, że NIKT – łącznie z pisiorami – w ogóle nie udziela mu żadnego wsparcia. Sędzia Tuleya wyraźnie daje do zrozumienia, że mogą go w pompkę pocałować, a cała UE huczy z wściekłości na Komisję Europejską, że nic nie robi. Prawie cały parlament głośno dziś krzyczy, że ma DOŚĆ. Święczochowski aż się pali, żeby aresztować sędziego Tuleyę, ale jeśli tak się stanie, to chyba będzie to ta kropla, które zmusi wreszcie KE do ostrego działania. Kiedy to się stanie i polecą wielomilionowe kary dla Polski, sam Kaczysław dojdzie chyba do wniosku, że całą tą hołotę ziobrową należy wywalić do śmieci. Za drogo go kosztuje pierdolenie się z kapciowymi ziobry. Przekonamy się wtedy, jaki Zbyniu jest malutki i podlutki. A Patrysia Koteczka kopnie tego niedorozwoja w dupę.

Shaq
Shaq
17 marca 2021 06:34

Wczoraj europosłowie objechali Komisję Europejską za opieszałość wobec pisowskiego reżimu. Jak widać, zbiegło się to z nasileniem represji w Polsce. Może wreszcie KE zareaguje bardziej stanowczo? Uważam, że cackanie się z pisowcami tylko ich rozzuchwala,

Dron
Dron
17 marca 2021 13:36

Co by nie mówił, to po lekturze artykułu, bodajże na OKO, w kwestii reakcji różnych przedstawicieli administracji amerykańskiej na to, co dzieje się w Polsce z mediami i sądami, czekam z niecierpliwościa na sankcje nałożone na Polskę. Słowami nikt niczego nie załatwi. Pjk słów się nie przestraszy. I niech nikt nie mówi, że nie jestem patriotą. Kocham Polskę, a nie wolskę.