Prokuratura krajowa, czyli państwo w państwie

Prokuratura krajowa, czyli państwo w państwie

Niby wszystko już wiemy i nic nie powinno nas zaskakiwać. A jednak!

Cztery lata temu dziennikarka Gazety Wyborczej Ewa Ivanova zwróciła się do Prokuratury Krajowej o udostępnienie skanów umów zawartych z osobami fizycznymi. Wśród pięciu przykładowych kontraktów zwraca uwagę umowa na czynności eksperckie i sporządzanie analiz przez prokuratora w stanie spoczynku Józefa Giemzę (za 53 tys. zł).

 

Ciekawym i zaskakującym „kwiatkiem” jest zlecenie na namalowanie obrazów – malarką była żona prokuratora w stanie spoczynku Dariusza Barskiego kolegi Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego. To właśnie wspólnie z Barskim wystartował Święczkowski w wyborach parlamentarnych z list PiS w 2010 roku. Wygrali, jednak ich mandaty wygaszono ponieważ śledczy nie chcieli zrzec się funkcji prokuratorów (łączenie funkcji posła i prokuratora jest zakazane). Ich wojna o mandaty poselskie trwała kilka lat. Przegrali w Sądzie Najwyższym i Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu. W lutym 2016 r. Trybunał uznał ich skargi za niedopuszczalne.

Barski jest w tym układzie „szarą eminencją”. W 2008 r. współtworzył stowarzyszenie prokuratorów Ad Vocem, którego członkowie rządzą dziś w Prokuraturze Krajowej.

 

Blokada dostępu do umów prokuratury krajowej jest zastanawiająca. Po czterech latach sporów, w których wnioskodawczynię wspierała Sieć Obywatelska Watchdog Polska, zapadły dwa prawomocne wyroki sądowe, oba niekorzystne dla prokuratury krajowej. Oba przekonująco i wyczerpująco uzasadnione. I NIC! Prokurator krajowy wykonał postanowienie sądu w sposób kuriozalny – wydał decyzję odmawiającą dostępu do informacji publicznej.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Przygody dziennikarki śledczej Gazety Wyborczej z Prokuraturą Krajową są dobrą ilustracją szerszego zjawiska. Jak pisze Ewa Ivanova ukrywanie informacji przez PK odbywa się na taką skalę, że można już mówić o patologii.

Krzysztof Hoffmann

 

Źródło: wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
8 czerwca 2021 11:18

A teraz z kolei ten wyrok Izby Dyscyplinarnej w sprawie sędzi Morawiec. Jak widać, Walec sądowy do niszczenia niezależnych sędziów , zaciął się. I to walec puszczony w ruch przez Ziobrę! Może trzeba powołać Izbę do dyscyplinowania Izby Dyscyplinarnej?

smętek
smętek
8 czerwca 2021 11:25

Zmiany przepisów o prokuraturze wprowadzono w tym celu żeby stworzyć z niej księstwo udzielne i dziennikarze powinni zrozumieć bezcelowość kierowania do PK i jej oddziałów pytań.

Rafapon
Rafapon
8 czerwca 2021 17:51

Nic nowego. Tak było, jest i będzie. Jedynym realnym rozwiązaniem jest unikanie tego towarzystwa czarnych szlafroków. I kto rozsądny, ich unika. Niestety, ale nie brakuje baranów, które za nimi idą w ślepo. A o tym że to są barany, świadczy chociażby to, że nie-barana można co najwyżej raz próbować zgwałcić. Nigdy wielokrotnie.

Marek
Marek
8 czerwca 2021 19:14

Czy prokuratura znalazła już tego kto wysłał fałszywe maile o rzekomej próbie samobójczej syna banasia? 2 tygodnie już minęły, za mało czasu? Ustalono chociaż adres mailowy z którego wysłano? Czy na to też potrzeba więcej czasu?

Kundzia
Kundzia
8 czerwca 2021 22:16
Reply to  Marek

Od roku piebiaka nie mogą załatwić a Ty mówisz o 2-ch tygodniach?