Prokuratura nie poprowadzi śledztwa ws. Igora Stachowiaka

Tym razem policja przegrała, bo sąd był niezależny od „dobrej zmiany”

Prokuratura Regionalna w Poznaniu nie zdecydowała się na postawienie zarzutów ws. nieumyślnego spowodowania śmierci Igora Stachowiaka – 25-letniego mężczyzny skatowanego przez funkcjonariuszy policji na komisariacie we Wrocławiu.

 

Prokuratura Regionalna zajęła się sprawą po tym, gdy rodzina Stachowiaków złożyła zażalenie po dwukrotnym umorzeniu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową.

„Uzasadnienie tej decyzji liczy ponad 60 stron. Prokurator zapoznał się z całością materiału dowodowego, uznał, że jest on kompletny i nie wymaga uzupełnienia. Uznał także, że wszystkie dowody zostały przeprowadzone i wykonano wszystkie czynności procesowe, jakie należało wykonać w tym postępowaniu. Oceniając całość materiału dowodowego, uznał, że nie ma podstaw, do formułowania zarzutów w tej sprawie” – podała „Gazecie Wyborczej” rzeczniczka Prokuratury Regionalnej.

Maciej Stachowiak, ojciec Igora, w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że sprawa śmierci jego syna jest po prostu zamiatana pod dywan przez organy państwa.

„W przypadku śmierci Igora jest mnóstwo wątpliwości, które wymagają wyjaśnienia, a państwo zamiata sprawę pod dywan. A tak naprawdę to organom państwa powinno zależeć na wyjaśnieniu tego, co się tak naprawdę stało” – powiedział.

 

Wskazał też na szereg błędów w toku śledztwa, w tym na to, że w trakcie procesu nie przesłuchano nawet przybyłej na komisariat we Wrocławiu załogi karetki pogotowia. Biegły, ponadto, nie dostał do analizy paralizatora, którym potraktowano Igora.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Dlatego też już w ub.r. rodzina Stachowiaków wniosła skargę na działania państwa do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Przypomnijmy, że w funkcjonariusze, którzy skrzywdzili Igora, dostali wyroki więzienia w wysokości od 2 do 2,5 roku ze względu na dopuszczenie się nadużyć.

Prokuratura  Regionalna – jak już wspomnieliśmy – umorzyła jednak śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania przez nich śmierci mężczyzny, za co, potencjalnie, funkcjonariusze mogliby dostać jeszcze wyższe wyroki pozbawienia wolności. Decyzję Prokuratury Regionalnej podtrzymała Prokuratura Okręgowa.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
druh Marek
druh Marek
17 lutego 2021 18:50

Gdyby w USA w podobny sposób zginął ciemnoskóry obywatel, zapłonęłyby ulice i odpowiedzialni ponieśli konsekwencje. A u nas ginie wrocławianin i we Wrocławiu młodzi patrzą ,komentują no i spoko. Nie tak wyobrażałem sobie pracę Policji. Miała pokazać że czasy Milicji, ZOMO i ORMO nigdy nie wrócą i co……

Antykaczor
Antykaczor
17 lutego 2021 20:03

Przecież są ważniejsze sprawy: bałwanki pod pomnikiem, osiem gwiazdek, obraża uczuć maści wszelakiej, strajk kobiet…

Marek
Marek
18 lutego 2021 00:05

Pytanie do wszystkich pisuarów: gdzie konstytucyjna ochrona życia Igora Stachowiaka? Życie zygoty podlega według was ochronie, a prawdziwego, żyjącego człowieka już nie?

Celia
Celia
18 lutego 2021 08:43

Ja wiem, że ofiara nie była aniołem, ale dla każdej osoby, która zna sprawę, oczywiste jest to, że było to torturowanie i nieumyślne spowodowanie śmierci. W tej sprawie przeciwko tchórzom z polucji grupowo znęcającym się nad samotna ofiarą powinny być wymierzone surowe wyroki.

Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
18 lutego 2021 14:26

Stachowiak miał mega pecha, ale to jeszcze nie powód by mordować faceta tylko dla tego, że był podobny do typa z listu gończego, coś użył lub wypił i aktywnie bronił swej godności. Jak napisał kolega – w USA, spłonąłby komisariat i kawał miasta.

Zbyszek
Zbyszek
18 lutego 2021 15:35

Może ktoś wytłumaczy tym pobożnym prokuratorom, że śp. Igor też był dzieckiem poczętym?