Prokuratura odmówiła ścigania radnego PiS, który życzył wytępienia tęczowej zarazy

Prokuratura odmówiła ścigania radnego PiS, który życzył wytępienia tęczowej zarazy

Prokuratura Okręgowa w Koninie odmówiła wszczęcia postępowania, dotyczącego oburzającego wpisu na Facebooku Roberta Popkowskiego, radnego sejmiku wielkopolskiego, kandydującego z list PiS do Sejmu. Pisaliśmy o tym w artykule „Dzielny żołnierz” Ziobry o wytępieniu tęczowej zarazy”.

 

Zawiadomienie do prokuratury złożyli posłowie Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej i Tomasz Piotr Nowak z PO oraz Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Według nich, wpis Popkowskiego to nawoływanie do nienawiści i zbrodni, które może skutkować oficjalnym przyzwoleniem na atakowanie ludzi o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej.

„W jaki sposób prokuratura uzasadnia odmowę? Przyjmuje, że sprawca, owszem, nawoływał, ale do wytępienia ideologii, a nie ludzi, prokuratura tak jak PiS przyjęła, że istnieje jakaś mityczna tęczowa ideologia, co jest bzdurą do kwadratu, ale pozwala bronić polityków z Prawa i Sprawiedliwości” – napisano na facebookowym profilu OMZRiK. Prokurator Andrzej Nienartowicz stwierdził więc, że „czyn Popkowskiego nie zawiera znamion czynu zabronionego”. W uzasadnieniu swojej decyzji kilka razy podkreślił, że przyjął wyjaśnienia Popkowskiego, który mówił, że „formułując życzenia w taki, a nie inny sposób, użył sformułowania zaczerpniętego z homilii abp Marka Jędraszewskiego”.

 

Konrad Dulkowski, szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, w rozmowie z „GW” powiedział, że nie jest zdziwiony odmową wszczęcia śledztwa.  – „W podobny sposób prokuratura odpowiada na wszystkie nasze zawiadomienia dotyczące działaczy PiS. Otrzymaliśmy też odmowę wszczęcia postępowania w sprawie słów abp. Jędraszewskiego. Na wszystkie te odmowy składamy zażalenie do sądu. Ostatecznie najbardziej ewidentne sprawy będziemy zgłaszać do Trybunału w Strasburgu” – zadeklarował.

Według posła Tomasza Piotra Nowaka, „decyzja prokuratora umarzającego postępowanie jest nagrodzeniem pana Popkowskiego i zachętą do eskalacji podobnych działań”. Podobnie krytycznie wypowiedział się na temat samego uzasadnienia prokuratora.  – „To uzasadnienie ewidentnie natury politycznej. I nie wyobrażam sobie, że prokurator generalny, który wspiera pana Popkowskiego w wyborach, odwiedza go co tydzień, miałby wydać inne wskazówki” – podsumował Nowak.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
spitwajerAnna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna
Anna

Obozy koncentracyjne a potem do gazu!!

spitwajer
spitwajer

Zaraz się zajmą tymi ( zdrajcami ) co zgłaszają takie rzeczy do prokuratury niech tylko P… suar wygra wybory.