Prokuratura odpuściła Obajtkowi. W tle obiady z gangsterami i pomówienia

Prokuratura odpuściła Obajtkowi. W tle obiady z gangsterami i pomówienia

W 2013 r. Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim skierowała akt oskarżenia przeciwko m.in. gangsterom z szajki „Prezesa”, odpowiedzialnym za m.in. siłowe windykacje fikcyjnych długów oraz wyciąganie pieniędzy od przedsiębiorców.

 

W akcie oskarżenia śledczy wyszczególnili postać Daniela Obajtka. Przyszły dygnitarz obozu PiS miał rzekomo współpracować z niektórymi oskarżonymi.

„Chodziło o oszukiwanie firmy Elektroplast ze Stróży, w której Obajtek był kierownikiem do 2006 r. (zawyżanie wagi granulatu do produkcji rur PCV, na czym dzisiejszy prezes Orlenu miał zarobić na lewo ok. 700 tys. zł) oraz przyjęcie 50 tys. zł łapówki od ‘Prezesa’ w 2010 r. za przychylność przy gminnym przetargu. Obajtkowi, który zaprzeczał oskarżeniom, groziło wieloletnie więzienie. Proces nie mógł się jednak rozpocząć, bo zawsze brakowało kogoś z oskarżonych” – podaje „GW”.

Sam Obajtek przyznał, że miał kontakty z bandytami i nawet jadł z nimi posiłki. Sytuacja zmieniła się diametralnie po przejęciu władzy przez PiS. Sprawę odebrano  prokuraturze, która ją do tej pory prowadziła i powierzono śledczym z Piotrkowa Trybunalskiego. Zmieniono też przepisy prawa na korzyść Obajtka i rzekomych wspólników.

Sprawa Obajtka została w końcu umorzona przez Małopolski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Oskarżeni wycofali się bowiem z zeznań, które go obciążały. Cofnęli nawet zeznania wcześniej potwierdzone przez samego Obajtka.

 

Niektórzy z nich stwierdzili nawet, że ich zeznania ws. Obajtka były wymuszone. Prokuratura Okręgowa w Łodzi zbadała tę sprawę i okazało się, iż nie znaleziono żadnego (!) dowodu potwierdzającego rzekome wymuszenie zeznań.

„To rodzi pytanie, czy nie powinno się wznowić w takiej sytuacji umorzonego postępowania w sprawie Obajtka” – powiedział „GW” jeden ze śledczych.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Dziennikarze zapytali więc o to przedstawicieli Prokuratury Krajowej. Rzecznik instytucji powiedział, że wyjaśnienia prokuratury znajdują się w jej orzeczeniach. Nie odpowiedział przy tym na pytanie o możliwość postępowania przeciwko osobom, które fałszywie wskazały na istnienie procederu wymuszania zeznań..

/kw/

Źródło: wyborcza.pl                                                                                                                    

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
8 czerwca 2021 10:19

Taka piękna skorupka, a w środku zbuk. Gdyby ta skorupka pękła, nie daj Boże, to smród rozszedłby się na całą Polskę albo jeszcze dalej. Dlatego lepiej nie ruszać.