Prokuratura po raz kolejny chce przesłuchać tłumaczkę Donalda Tuska

Już po raz drugi sąd uchylił decyzję prokuratury dot. zwolnienia z tajemnicy tłumaczki Tuska

– „Prokuratura znowu chce przesłuchać tłumaczkę premierów i prezydentów Magdę Fitas- Dukaczewską. Wydano powtórne postanowienie o zwolnieniu jej z tajemnicy. Chodzi o zeznania w śledztwie dot. tzw. zdrady dyplomatycznej. O zdradę Donald Tusk jest oskarżany przez Antoniego Macierewicza” – napisał na Twitterze Jacek Czarnecki z Radia Zet. A przecież w marcu zapadł wyrok w jej sprawie, o czym pisaliśmy w artykule „Sąd: była tłumaczka nie musi zeznawać w sprawie „zdrady Tuska”.

 

Małgorzata Fitas-Dukaczewska od 1999 r. do 2015 r. pracowała jako tłumaczka języka angielskiego i rosyjskiego ze wszystkimi kolejnymi polskimi premierami i prezydentami, w tym z Lechem Kaczyńskim.

W 2010 r. była tłumaczką premiera Donalda Tuska, najpierw podczas wizyty w Katyniu 7 kwietnia oraz w Smoleńsku 10 kwietnia po katastrofie Tupolewa.

 

Pełnomocnik Fitas-Dukaczewskiej Paweł Murawski powiedział, że nie może ujawnić uzasadnienia postanowienia prokuratury. – „Jest ono objęte tajemnicą śledztwa. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie złożyli zażalenia, bo zakładam, iż podstawy decyzji prokuratury są zbliżone do tych, które były rozważane wcześniej” – powiedział Murawski.

bt

Źródło: radiozet.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek Doliński
Jacek Doliński
23 lipca 2019 21:43

To jest bardzo propaństwowe działanie prokuratury, mające na celu skłonienie wszystkich zagranicznych polityków, aby w rozmowach z polskimi politykami korzystali tylko z własnych tłumaczy. Pomyślcie, jak wielkie oszczędności w budżetach rządu i ministerstw to spowoduje!

Nutka
Nutka
24 lipca 2019 14:53

Rozumiem, że zakładasz, iż nasi, zwłaszcza pisowscy, politycy tak perfekt znają różne języki obce, że IM tłumacze nie są potrzebni? :DDD

smętek
smętek
24 lipca 2019 09:59

Wyrok tzw. Trybunału Konstytucyjnego daje Jej prawo odmowy zeznań. Tłumaczka ma sumienie. Chcieli to mają.

ewa
ewa
24 lipca 2019 10:04

oj ten Tusk ciagle jest solą w oku Kaczyńskiego

Nutka
Nutka
24 lipca 2019 14:55
Reply to  ewa

I był, i jest, i będzie, na wiek wieków, amen „)