Prokuratura: spalenie kukły polityka nie jest czynem zabronionym

Prokuratura: spalenie kukły polityka nie jest czynem zabronionym

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie spalenia kukły z podobizną Ryszarda Petru przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. Podlegli Ziobrze śledczy uznali, że nie było „znamion czynów zabronionych w działaniu uczestników happeningu”.

23 marca tego roku na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku podpalono kukłę ze zdjęciem Ryszarda Petru. Opisywaliśmy sprawę w artykule „Młodzież Wszechpolska w skandalicznej formie powitała wiosnę”. Poseł złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pomówienia, znieważenia funkcjonariusza publicznego i nawoływania do nienawiści. Podobne zawiadomienie złożył również podlaski poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski.

Według przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej, ich akcja była polityczną groteską, a Ryszard Petru „wyolbrzymia i nadinterpretowuje” całą sprawę. Wychodzi więc na to, że białostocka prokuratura chciała uwierzyć w takie tłumaczenie wszechpolaków. – „Nawoływanie musi dotyczyć konkretnego występku, znieważenie funkcjonariusza publicznego musi mieć miejsce nie tylko w związku, ale i podczas pełnienia obowiązków służbowych, a przestępstwo pomówienia musi odnosić się do faktów, konkretnych zachowań, a nie do ocen. Oceny są nieweryfikowalne w obiektywny sposób.

Osoba, która staje się osobą publiczną, wystawia się na krytykę i nie każdy przejaw krytyki może być oceniany jako naruszenie jej praw” – „tłumaczył” dzisiejsza odmowę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst.

Postanowienie prokuratury nie jest prawomocne. Ryszard Petru może wnieść zażalenie.

bt

Źródło: polsatnews.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
ZwinkaPolka gorszego sortusmętekshaqAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Można palić kukłę Kaczyńskiego.

smętek
smętek

Oj nie, nie. To Kaczyński zapoczątkował palenie kukieł (kukła Prezydenta Wałęsy), ale taki akt w stosunku do jego kukły uznany byłby za przestępstwo.

Zwinka
Zwinka

No może właśnie warto by było przetestować prokuraturę na okoliczność zgodności z prawdą pisowskiej mantry: „wszyscy są równi wobec prawa”.

shaq
shaq

To oczywiście krok w stronę zdziczenia obyczajów, do którego decyzja prokuratury znacznie się przyczyniła. Ale nie wolno ustępować prawicowemu motłochowi. Uważam, że na demonstracjach opozycji należy zacząć palić kukły Kaczyńskiego, Dudy, Ziobry, Szydło, i wielu innych. Oraz wieszać na szubienicach ich wizerunki.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Lista jest taka długa, że słomy na te kukły zabraknie.

smętek
smętek

Takie mamy czasy! Spalenie kukły polityka, wieszanie zdjęć parlamentarzystów na imprezie narodowców, to wszystko niewinne zabawy. Żyjemy w państwie uznaniowej odpowiedzialności za czyny przestępcze. Minister/prokurator decyduje kto dopuścił się czynu karalnego.