Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie oskarżonego o molestowanie seksualne kardynała Gulbinowicza

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie oskarżonego o molestowanie seksualne kardynała Gulbinowicza

Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie kard. Henryka Gulbinowicza, którego oskarżono o molestowanie seksualne. Decyzję podjęła prokurator Dorota Białkowska z powodu przedawnienia się czynu.

 

Hierarchę oskarżył były uczeń Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Pisaliśmy o sprawie w artykule „Karol Chum oskarża kardynała Gulbinowicza o molestowanie”.

„Spodziewałem się tego. Znaczy, że prawnie nic im zrobić nie mogę. Kościół może natomiast nadal w tym temacie prowadzić swoje postępowanie, gdyż w przypadku dostojnika tej rangi nie stosuje się przedawnień i pozostaje to w gestii papieża. Oczywiście, zakładam, że Kościół zbagatelizuje sprawę i sprawcy pozwoli spokojnie umrzeć. Jednocześnie, nie ma żadnych narzędzi by zamknąć mi usta, a to oznacza, że będę kardynała Gulbinowicza bezkarnie nadal nazywał przestępcą seksualnym” – napisał w oświadczeniu Karol Chum. Rozważa skierowanie sprawy do sądu.

 

Głos w sprawie zabrał rzecznik prasowy wrocławskiej kurii ksiądz Rafał Kowalski. – „W postępowaniu świeckim krajowym, w przypadku przedawnienia czynu, trzeba sprawę umorzyć. W Kościele to Stolica Apostolska będzie decydowała, co dalej. Watykan może postanowić o cofnięciu umorzenia i o przeprowadzeniu dochodzenia kanonicznego. O podjęcie takiej decyzji poprosimy na pewno Watykan” – powiedział w rozmowie z onet.pl.

Nazwisko kard. Gulbinowicza pojawiło się także w raporcie o pedofilii w polskim Kościele. Został tam wymieniony jako jeden z hierarchów, którzy tuszowali przypadki molestowania seksualnego nieletnich przez księży.

bt

Źródło: gazeta.pl, onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RobsonBartJantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Akurat pozwolą na bezkarne nazywanie Gulbinowicza „przestępcą seksualnym”! Oczywiście, że mogą zamknąć usta pokrzywdzonym i zrobią to w całej mocy prawa. Wystarczy pozew o ochronę dóbr osobistych kardynała (i innych księży), bo przecież nie ma wyroku skazującego go za takie przestępstwa i nic mu nawet nie udowodniono, bo prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa. Pan Chum może natomiast dostać wyrok skazujący za pomówienia, a przy tym taką grzywnę, że nie wypłaci się do końca życia. Taka sprawiedliwość pod rządami Kaczyńskiego i PiS.

Bart
Bart

Swojego nie ruszą, choćby przy kamerach krzywdził dzieci. PiS konsekwentnie chroni podejrzanych z pis i z kościoła. Tak będzie, póki rządzą.

Robson
Robson

bezkarność pedofilom zapewnia sojusz kościoła z rządem