Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości

USA i Kanada ostrzegają swoich obywateli przed marszem 11 listopada w Warszawie

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści podczas Marszu Niepodległości – poinformowała PAP Magdalena Sowa z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszczęto je na podstawie art. 256 par. 1 Kodeksu karnego: „Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2″. Śledztwo na razie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom.

11 listopada uczestnicy Marszu Niepodległości, oprócz polskich flag, nieśli transparenty. Na niektórych z nich można było przeczytać: „Wszyscy różni, wszyscy biali”, „Europa będzie biała albo bezludna”, „Biała Europa braterskich narodów”. Skandowano hasła: „Bóg, honor i ojczyzna”, „Polski przemysł w polskich rękach”, „Naszą drogą nacjonalizm”, „Precz z lewactwem”, „Polska katolicka, nie laicka”. Niektórzy mieli biało-czerwone opaski z emblematem Narodowych Sił Zbrojnych i napisem „Śmierć wrogom ojczyzny”.

Do prokuratury trafiły zawiadomienia wobec organizatorów Marszu i osób niosących te transparenty. W zawiadomieniach wskazywano na propagowanie faszyzmu i nawoływanie do nienawiści na tle rasowym. A przypomnijmy, że 11 listopada minister Mariusz Błaszczak zapytany na konferencji prasowej o to, jak ocenia hasła znajdujące się na transparentach uczestników marszu narodowców, odpowiedział: – „Proszę nie ulegać takim skojarzeniom jednoznacznym”.
(Źródło: onet.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Zobaczymy, czy w prokuraturze są Prokuratorzy, czy pieski pisowo-ziobrowe.